Hakkında Bilgi

Petrol Rafineri Teknisyeni Hakkında Bilgi

Petrol Rafineri Teknisyeni Hakkında Bilgi
Petrol Rafineri Teknisyeni Görevleri
İş sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin emniyet, çevre ve kalite ile ilgili önlemleri alır, İş organizasyonu yapar, saha kontrolü yapar, saha temizliği yapar, çalışan ekipmanın ve sistemin fiziksel kontrolünü yapar, sıcaklık, basınç, akışkanlık ve seviye kontrolü yapar, saha güvenliğini sağlar, bakıma alınacak ekipmanı hazırlar, numune alır, değerlendirilmesi için ilgili birimlere derhal gönderir, çözelti hazırlar, Proseste kullanılan hava ve suyu hazırlar, Petrol ürünlerinde fiziksel kontrolleri yapar, çeşitli maddelerin ve işletme atıklarının depolanmasını sağlar, mesleki gelişime ilişkin eğitim faaliyetlerine katılır, Rafineri prosesleri hakkında bilgi sahibi olur, yıpranma ve arıza yaratan koşulları önler, ham petrolün destilasyonunu yapar.

Petrol Rafineri Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Reaktör ve reaktör donanımı, çeşitli pompalar, vanalar, boru ve bağlantı elemanları, fırıncılar, çeviriciler, Petrol ve atıklarını temizleme malzemeleri, çeşitli tartı ve ölçü aletleri, kalite kontrol cihazları, anahtar, tornavida, pense vb. el aletleri, Kimyasal maddeler, akış, basınç, sıcaklık seviye ölçerler, Kompresörler, depolama tankları ve taşıma araçları, numune alma kapları, bilgisayar ve donanımı, gerekli iş güvenliği ve kişisel emniyet teçhizatı vb.

Petrol Rafineri Teknisyeni Özellikleri
Petrol Rafineri Teknisyeni olmak isteyenlerin; ellerini ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen, dikkatli, sorumluluk sahibi ve tedbirli, gözlem yapan, dinleme yeteneği gelişmiş ve ayrıntı algılayabilen, Kimyasal maddelere, petrol ve petrol ürünlerine karşı alerjisi olmayan, bedenen sağlam ve güçlü, renk körlüğü olmayan, koku alma duyusu gelişmiş, yönergeleri izleyebilen, problem çözme ve hızlı karar verme yeteneğine sahip, Matematik, kimya ve fizik konularına ilgi duyan ve bu konularda başarılı, Elektrik, elektronik ve makine konularına ilgi duyan bireyler olmaları gerekir.

Petrol Rafineri Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi; örgün mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarının “Kimya Teknolojisi” alanının “Petrol Rafineri” dalında verilmektedir.

Petrol Rafineri Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Petrol Rafineri Teknisyeni Diploma
Mezun olunan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim programına ait diploma ve “Teknisyen” unvanını alırlar. Ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan mesleklerinde bağımsız “İş yeri Açma Belgesi” verilir. Mezunlar istedikleri takdirde “Ustalık Belgesi” de alabilirler.

Petrol Rafineri Teknisyeni Çalışma Alanları
Bu alandan mezun olanlar; rafinerilerde, akaryakıt dolum ve dağıtım tesislerinde, doğalgaz ile çalışan termik santrallerde, akaryakıt istasyonlarında çalışabilirler. Bunların başında Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) ve Petro-Kimya Holding A.Ş. (PETKİM) gelmektedir. Ayrıca, hammaddesi petrol olan boya, plastik şişe, lastik vb. ürün imali yapan işletmelerle; kamu kurum ve kuruluşlarının petrol ile ilgili analiz yapan laboratuvarlarında çalışabilirler. Bu alanda, günümüzde yetişmiş eleman sıkıntısı bulunmakla birlikte, mesleğin gelecekteki durumunu ülkemizde yeni açılacak rafinerilerin talep edecekleri eleman ihtiyacı belirleyecektir. İşyerlerinde teknisyen olarak belli bir süre çalışanlar, idari yönden bölüm sorumlusu olabilmektedir. Mesleğin gelecekteki çalışma alanı gelişen teknolojiye paralel olarak daha da genişleyecektir. Günümüzde yaygın kullanım alanı bulunan petrokimya ürünlerinin işlendiği işletmelerin hızla artması ve tüketicinin kaliteli mal isteği bu alanda teknik eğitim görmüş personel ihtiyacını artırmaktadır.

Petrol Rafineri Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin “Kimya Teknolojisi” alanı Petrol Rafineri dalından mezun olanlar istedikleri takdirde; Ayakkabı Tasarım ve Üretimi, Deri Teknolojisi, Boya Teknolojisi, Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği, Gıda Teknolojisi, Kâğıt Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Kozmetik Teknolojisi, Laboratuvar Teknolojisi, Lastik ve Plastik Teknolojisi, Maden Teknolojisi, Oto Boya ve Karoseri, Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi, Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi, Sondaj Teknolojisi, Şarap Üretim Teknolojisi, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Yağ Endüstrisi, Yapı Yalıtım Teknolojisi, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, Eczane Hizmetleri, Endüstriyel Cam ve Seramik ile Seramik, Cam ve Çinicilik önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler . Ortaöğretim başarı puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgeleri (METEB) ve mezuniyet yılları dikkate alınarak programların kontenjanları dahilinde yerleşebilirler. Bu alandan mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan YGS’ ye girip başarılı oldukları taktirde üniversitelerin Kimya Öğretmenliği bölümünü tercih ederlerse Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) ek bir katsayı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenmekte, böylece diğer alanlardan mezun olanlara göre öncelik kazanmaktadırlar. Ayrıca mezunlar YGS’ ye girip başarılı oldukları taktirde, üniversitelerin Teknoloji Fakülteleri bünyesinde yer alan Enerji Sistemleri Mühendisliği ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programlarını tercih ederlerse ilgili puanları ve program kontenjanları dikkate alınarak yerleştirilebilirler.

Petrol Rafineri Teknisyeni, Petrol Rafineri Teknisyeni hakkında, Petrol Rafineri Teknisyeni ile ilgili bilgi, Petrol Rafineri Teknisyeni mesleği, Petrol Rafineri Teknisyeni nasıl olunur, Petrol Rafineri Teknisyeni olmak için, Petrol Rafineri Teknisyeni olmak için hangi okulu okunmalı, Petrol Rafineri Teknisyeniin özellikleri, Petrol Rafineri Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim