Hakkında Bilgi

Petrol Teknisyeni Hakkında Bilgi

Petrol Teknisyeni Hakkında Bilgi
Petrol Teknisyeni Görevleri
Kimya mühendisi veya kimyager denetiminde iş sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri alır, Kimya mühendisi veya kimyagerin direktifleri doğrultusunda iş organizasyonu yapar, maddenin kütlesini ve hacmini ölçer, maddedeki değişimleri inceler, Analiz öncesi hazırlık yapar, maddelerin çeşitli fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceler, kimyasal reaksiyonların kontrolünü yapar, sahayı kontrol eder, çalışan ekipmanı kontrol eder, çalışma sistemini kontrol eder, saha temizliği yapar, numune alır ve değerlendirir, üretimde kullanılan hava ve suyu hazırlar, Petrol ürünlerinde fiziksel kontrol yapar, Polimer maddeleri sentezler, Petrokimyasal prosesleri inceler, yıpranma ve arıza yaratan koşulları önler, organik maddeleri inceler, Kimyasal madde ve malzemelerin kurallara uygun depolanmasını sağlar ve depo kayıt defterini tutar, meslekî gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür.

Petrol Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Cam gereçler (deney tüpü, pipet, büret, desikatör, huni, mezür, beher, erlen, baget, geri soğutucu, düz soğutucu, termometre, manometre, damıtma balonu, ayırma hunisi, kristalizuvar, petri kabı, erime noktası tayin cihazı), tartı ve ölçü aletleri, iş güvenliği teçhizatı Porselen gereçler (havan, havaneli, kapsül, meçe hunisi, kroze, porselen fincan), Cihazlar (etüv, kül fırını, santrifüj, spektrofotometre, atomik absorpsiyon spektrofotometresi alev fotometresi, viskozimetre, pH metre, elektronik terazi, refraktometre, gaz ve sıvı kromatografisi, su banyosu, ısıtıcılı manyetik karıştırıcı, dijital büret, çeker ocak, elek takımı, güç kaynağı), reaktör ve reaktör donanımı, kaldırma, taşıma, yükleme, boşaltma araç ve gereçleri, Kimyasal maddeler (organik ve inorganik asitler, organik ve inorganik bazlar, tuzlar, alkoller, esterler, aldehitler, hidrokarbonlar, ketonlar, eterler, aminler, amidler, aromatik hidrokarbonlar, saf su vb.)

Petrol Teknisyeni Özellikleri
Petrol-Petrokimya Teknisyeni olmak isteyenlerin; Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, Matematik, fizik ve özellikle kimyaya ilgi duyan ve bu alanda başarılı, dikkatini bir noktaya uzun süre toplayabilen, sorumluluk sahibi ve tedbirli olabilen, gözlem yapma ve dinleme yeteneği gelişmiş, ayrıntıyı algılayabilen, titiz çalışabilen, Kimyasal maddelere, petrol ve petrol ürünlerine karşı alerjisi olmayan, el ve parmaklarını iyi kullanabilen, bedenen sağlam ve güçlü (özellikle koku alma duyusu gelişmiş, renk körlüğü olmayan) kimseler olmaları gerekir.

Petrol Teknisyeni Çalışma Alanları
Petrol-Petrokimya Teknisyeni, petrokimya sanayi dediğimiz petrolden çeşitli maddeler elde edilen işletmelerde çalışmaktadırlar. Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) ve Petro-Kimya Holding A.Ş. (PETKİM) gibi kamu kurumlarında çalışmaktadır. Hammaddesi petrol olan boya, pet şişe, lastik vb. ürün imali yapan özel veya kamu işletmelerinde çalışmaktadır. Rafineri, termik santraller, akaryakıt dağıtım ünitelerinde çalışabilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarının petrol ile ilgili analiz yapan laboratuarlarında çalışabilirler. Mesleğin gelecekteki çalışma alanı gelişen teknolojiye paralel olarak daha da genişleyecektir. Günümüzde yaygın kullanım alanı bulunan petrokimya ürünlerinin işlendiği işletmelerin hızla artması ve tüketicinin kaliteli mal isteği bu alanda teknik eğitim görmüş personel ihtiyacını artırmaktadır

Petrol Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinin Kimya Teknolojisi alanı Petrol-Petrokimya dalında verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

Petrol Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Petrol Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin Kimya Teknolojisi Petrol-Petrokimya dalından mezun olanlar Boya Teknolojisi, Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme, Fermantasyon, Hasat Sonrası Teknolojisi, Boya ve İzolasyon Uygulama Teknikleri, Kâğıt ve Kâğıt İşleme Teknolojisi, Selüloz ve Kâğıt Teknolojisi, Kimya, Kimya Teknolojisi, Kozmetik Teknolojisi, Lastik Teknolojisi, Lastik – Plastik, Maden, Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi, Petrol Sondajı ve Üretimi, Plastik Teknolojisi, Rafineri ve Petrokimya, Selüloz ve Kâğıtçılık, Tarımsal Laboratuvar, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Yağ Endüstrisi önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Çalışma deneyimi, başarısı ve idarecilik vasıflarına göre amirlerinin kararıyla ustabaşı olabilirler. Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve üniversitelerin Kimya Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Petrol Teknisyeni, Petrol Teknisyeni hakkında, Petrol Teknisyeni ile ilgili bilgi, Petrol Teknisyeni mesleği, Petrol Teknisyeni nasıl olunur, Petrol Teknisyeni olmak için, Petrol Teknisyeni olmak için hangi okulu okunmalı, Petrol Teknisyeninin özellikleri , Petrol Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim