Hakkında Bilgi

Plastik Kalıp Teknisyeni Hakkında Bilgi

Plastik Kalıp Teknisyeni Hakkında Bilgi
Plastik Kalıp Teknisyeni Görevleri
Makine, kalıp ve plastik ürün resmi çizer, Plastik enjeksiyonda üretilecek ürünlerin kalıp tasarımını Bilgisayar Destekli Çizim (CAD) programları vasıtası ile yapar, tasarımı yapılan bu kalıp elemanlarının üretimi için Bilgisayar Destekli Üretim (CAM) programları vasıtasıyla G kodlarını üretir, G kodlarının bilgisayarlı tezgâhlarda üretimi için programı tezgâha gönderir, Hidrolik, pnömatik devre çizer ve devre kurar, temel el becerisi işlemlerini yapar, plastik kalıplarını üretir. İş organizasyonu yapar. Plastik El Enjeksiyon Kalıpları, Plastik Makine Enjeksiyon Kalıpları, Plastik Ekstrüzyon şişirme kalıpları, plastik enjeksiyon şişirme kalıpları, plastik vakum kalıpları, plastik ekstrüzyon kalıpları, rotasyon kalıplarını, plastik sıkıştırma kalıpları, plastik transfer kalıpları üretimini yapar, CAM programı kullanarak CNC ile iş parçası üretir, yardımcı ekipmanları devreye alır, el aletleri ile talaşlı retim yapar, geometrik çizimler yapar, görünüş çıkarır, yüzey sembolleri ve ölçülendirme yapar, bilgisayarla çizim yapar, Cad Cam Programları İle kalıp resmi çizer, Plastik İşleme kalıplarının bakım ve onarımını yapar, mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür, tasarımda yenilik ya da tadilat yapılması gerekiyorsa bunu gerçekleştirir, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili önlemleri alır, üretim tamamlandığında gerekli ölçüm ve kontrolleri yapar.

Plastik Kalıp Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar, CAD/CAM programı, AutoCAD programı, Talaşlı üretim tezgahları; torna tezgahı, freze tezgahı, taşlama tezgahı, matkap tezgahı, Plastik işleme makineleri; Plastik enjeksiyon makineleri, eksrüder makineleri, plastik kırma makineleri, plastik kurutma makineleri, vakumlama, rotasyon makineleri, sertlik ölçme cihazı, renk ölçme cihazları.

Plastik Kalıp Teknisyeni Özellikleri
Plastik Kalıp Teknisyeni olmak isteyenlerin; Makine parçaları arasındaki ilişkiyi görebilen, Üç boyutlu düşünce ve tasarım kabiliyeti yanı sıra iyi teknik resim bilgisine sahip olan, Matematiksel işlemlerden hoşlanan, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, rutin işlerden sıkılmayan, dikkatli ve tedbirli bireyler olmaları gerekir.

Plastik Kalıp Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi; örgün mesleki ve teknik ortaöğretim okul / kurumlarının “Plastik Teknolojisi” alanında yer alan “Plastik Kalıp” dalında eğitim verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

Plastik Kalıp Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Plastik Kalıp Teknisyeni Diploma
Mezun olunan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim programına ait diploma ve “Teknisyen” unvanını alırlar. Ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan mesleklerinde bağımsız “İş yeri Açma Belgesi” verilir. Mezunlar istedikleri takdirde “Ustalık Belgesi” de alabilirler.

Plastik Kalıp Teknisyeni Çalışma Alanları
Bu alandan mezun olanlar kamu ve özel sektöre ait işyerlerinde çalışabilirler. Organize sanayi bölgesinde makine kalıp tasarım ve üretim yapan her firmada görev alabilirler. Dünya ekonomisinde ve sanayisinde önemli bir yer tutan ülkemizde de yeni yeni gelişmekte olan Plastik sektöründe, meslek elemanlarının iş bulma olanakları oldukça yüksektir. Ayrıca, Gümrük Birliğine geçilmesi ve Avrupa Birliği ile bütünleşme çalışmaları doğrultusunda, plastik ürünlerinin uluslararası piyasalarda daha fazla yer alabilmesi için sektörün rekabet gücünün olması gerekmektedir. Kaliteli üretim yeterli bilgi ve beceri ile donatılmış, yetişmiş insan gerektirir. Bu nedenle, iyi yetişmiş Plastik Kalıp Teknisyenlerine talep artacaktır.

Plastik Kalıp Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin Plastik Teknolojisi alanından mezun olanlar istedikleri takdirde Boya Teknolojisi, Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği, Gıda Teknolojisi, Kağıt Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Kozmetik Teknolojisi Laboratuvar Teknolojisi, Lastik ve Plastik Teknolojisi, Maden Teknolojisi, Oto Boya ve Karoseri Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi, Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi, Sondaj Teknolojisi, Şarap Üretim Teknolojisi, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yağ Endüstrisi, Yapı Yalıtım Teknolojisi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim başarı puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgeleri (METEB) ve mezuniyet yılları dikkate alınarak programların kontenjanları dahilinde yerleşebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan YGS’ye girip başarılı oldukları taktirde, üniversitelerin Teknoloji Fakülteleri bünyesinde yer alan İmalat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programlarına tercih ederlerse ilgili puanları ve program kontenjanları dikkate alınarak yerleştirilebilirler.

Plastik Kalıp Teknisyeni, Plastik Kalıp Teknisyeni hakkında, Plastik Kalıp Teknisyeni ile ilgili bilgi, Plastik Kalıp Teknisyeni mesleği, Plastik Kalıp Teknisyeni nasıl olunur, Plastik Kalıp Teknisyeni olmak için, Plastik Kalıp Teknisyeni olmak için hangi okulu okunmalı, Plastik Kalıp Teknisyeninin özellikleri, Plastik Kalıp Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim