Hakkında Bilgi

Plastik Sanatlar Teknisyeni Hakkında Bilgi

Plastik Sanatlar Teknisyeni Hakkında Bilgi
Plastik Sanatlar Teknisyeni Görevleri
Üç boyutlu tüm şekillerin tasarım ve uygulama çalışmalarında bulunur, tam oyma, rölyef-kabartma tasarım ve uygulamalarında bulunur, çeşitli resim teknikleri ile dekoratif ve özgün resimler yapar.

Plastik Sanatlar Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Tasarım çalışmalarında; teknik resim ve özgün resim gereçleri, mukavva, kâğıt çeşitleri, cam ve gereçleri, seramik ve gereçleri, PVC ve gereçleri ile elektrikli el aletleri (matkap, dekopaj, testere, kaynak makinesi) Heykel çalışmalarında; kil ve modelaj kalemleri, seramik çamuru ve alçı kalıpları, taş ve oyma kalemleri, metal ve döküm tekniği gereçleri ve bunların yanı sıra silikon ve kalıp alma gereçleri gibi çeşitli malzemeler. Resim çalışmalarında; desen ve etüt uygulamalarında kurşun kalem, füzen, pastel boya, sulu boya, guaj boya, yağlı boya ve grafik tekniklerde gerekli malzeme ve gereçler kullanılır.

Plastik Sanatlar Teknisyeni Özellikleri
Plastik Sanatlar Teknisyeni olmak isteyenlerin; El becerisi gelişmiş, tasarım yeteneğine sahip, şekiller arasındaki fark ve benzerlikleri görebilen, renk algısı gelişmiş, gözleri çok iyi görebilen, yeniliklere ve farklı kültürlere açık kimseler olmaları gerekmektedir. el ve gözlerdeki özürler mesleğin yürütülmesini engeller.

Plastik Sanatlar Teknisyeni Çalışma Alanları
Plastik Sanatlar Teknisyeni, seramik atölyelerinde, heykel atölyelerinde, tasarım atölyelerinde, iç mimarlıkla ilgili bürolarda, mobilya tasarım ve imalatı yapan işyerlerinde ve resim atölyeleri gibi işyerlerinde çalışmaktadırlar ve rahatlıkla kendi işyerlerini açabilmektedirler. Bu bölüme alınan öğrenci sayısının az olması da iş bulmayı kolaylaştıran unsurlardan biridir. Bu mesleğin istihdam durumu toplumun refah düzeyi ile yakından ilgilidir ve bu nedenle de fazla öğrenci mezun edildiği takdirde işsizlik baş gösterecektir. Şu an için yılda 20 civarında olan öğrenci sayısı ekonomik gelişmelere paralel olarak artırıldığı takdirde istihdam sorunu yaşanmayacaktır. Kendini yetiştirmiş, sanatsal yetenek ve yaratıcılık özelliğine sahip meslek mensupları iş piyasasında oldukça iyi bir yer edinmişlerdir.

Plastik Sanatlar Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi; İstanbul Maçka Akif Tuncel Anadolu Meslek Lisesi Plastik Sanatlar bölümünde verilmekte iken yeni uygulamaya göre meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinin Sanat ve Tasarım alanı Plastik Sanatlar dalında verilmeye başlamıştır. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

Plastik Sanatlar Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi 4 yıldır.

Plastik Sanatlar Teknisyeni Meslekte İlerleme
Daha önceki yıllarda meslek liselerinin plastik sanatlar bölümünden mezun olanlar; Cam-Seramik, Çini İşlemeciliği, Seramik, Endüstriyel Seramik ve Mimari Dekoratif Sanatlar önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Şu anki uygulamaya göre Sanat ve Tasarım alanı Plastik Sanatlar dalından mezun olanlar ise istedikleri takdirde El Sanatları, Geleneksel El Sanatları, Halı ve Kilim, Halıcılık, Halıcılık ve Desinatörlüğü, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği, Uygulamalı Takı Teknolojisi, Bina Koruma ve Yenileme, İç Mekân Koruma ve Yenileme, Mimari Dekoratif Sanatlar, Mimari Restorasyon, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Fotoğrafçılık, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Grafik Tasarımı, Matbaacılık, Serigrafi, Tasarım ve Basım-Yayımcılık önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve üniversitelerin Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Plastik Sanatlar Teknisyeni, Plastik Sanatlar Teknisyeni hakkında, Plastik Sanatlar Teknisyeni ile ilgili bilgi, Plastik Sanatlar Teknisyeni mesleği, Plastik Sanatlar Teknisyeni nasıl olunur, Plastik Sanatlar Teknisyeni olmak için, Plastik Sanatlar Teknisyeni olmak için hangi okulu okunmalı, Plastik Sanatlar Teknisyeninin özellikleri, Plastik Sanatlar Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim