Hakkında Bilgi

Polimer Mühendisi Hakkında Bilgi

Polimer Mühendisi Hakkında Bilgi
Polimer Mühendisi Görevleri
Lastik ve plastik iş kolları ile ilgili ürünlerin üretilmesini sağlar. Ham maddenin eriyik hale gelmesi, belli bir akışkanlığa gelmiş ham maddenin bir kalıpta şekillendirilmesi, gerekirse pişirilmesi ve soğutulması sonrası, nihai ürün elde edilmesi işlemlerini yapar. Plastik ve kauçuk malzemelerin tasarımı, üretimi, işlenmesi, geliştirilmesi, uygulanması ve tüm bu aşamalar sırasında oluşabilecek teknik sorunların çözülmesi işlemlerini yapar. Üretimin, istenilen miktarda, zamanda ve kalitede gerçekleşmesini sağlar. İşletmenin verimli bir biçimde çalışması için üretim aşamasında ürünün kalite kontrolünün yapılmasını sağlar. Yeni teknolojil erin geliştirilmesiyle ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütür.İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular. Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır. Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

Polimer Mühendisi Kullanılan Malzemeler
Çalışma alanına bağlı olarak çeşitli; enjeksiyon makineleri, pres makineleri, basınçlı kalıplama makineleri, rotasyon kalıplama makineleri, vakumla levha Şekillendirme makineleri, ergitme fırınları, kontrol sistemleri ve bilgisayarlar, plastik ham maddeleri (polimer, polipropilen, polistren vb.). kauçuk ham maddeleri (SBR, CBR, Klor Kauçuğu ) dinamik mekanik analiz cihazı, diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC), jel geçirgenlik kromotografisi (GPC), ımpact tester (Darbe Testi) cihazı, unıversal sertlik test cihazı, universal çekme kopma test cihazı, melt flow (Erime Akışkanlığı) cihazı, pendulum darbe testi, vicat HDT Cihazı, termogravimetrik analiz cihazı (TGA), FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) cihazı, UV/Vıs Spektrofotometre.

Polimer Mühendisi Özellikleri
Polimer Mühendisi olmak isteyenlerin; sayısal düşünme gücüne sahip fen bilimlerinde başarılı, bilimsel merakı olan, bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme gücüne sahip, lastik ve plastik ham maddelerine, kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan, iyi gözlem yapabilen, ayrıntılara dikkat eden, yaratıcı, el becerisi ve el-göz eşgüdümü yüksek, sorumlu, sabırlı ve düzenli kimseler olmaları gerekir.

Polimer Mühendisi Okulu
Mesleğin eğitimi yükseköğretim kurumlarının Mühendislik Fakültesi, “Polimer Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

Polimer Mühendisi Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi ortaöğretimden sonra 5 yıldır. Eğitimin birinci yılında İngilizce hazırlık zorunludur. Eğitim süresince mesleki dersler ağırlıklı olarak verilmektedir.

Polimer Mühendisi Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Polimer Mühendisliği” lisans diploması ve “Polimer Mühendisi” unvanı verilir.

Polimer Mühendisi Çalışma Alanları
Polimer malzemeler, yapılarından dolayı sahip oldukları üstün özellikler nedeniyle ileri mühendislik malzemelerinin üretiminde, plastik ve kauçuk sanayisinde, uzay ve havacılık sanayisinde, savunma ve silah sanayisinde, bina iç ve dış tesisatlarında, otomotiv sanayisinde, makine sanayisinde, tekstil sanayisinde, ambalaj sanayisinde, yapıştırıcı üretiminde, oyuncak ve hediyelik eşya üretiminde, kozmetik sanayisinde, tıpta ve eczacılıkta kısacası akla gelen hemen her sektörde yaygın kullanım alanına sahiptir. Polimer Mühendisi unvanını almaya hak kazan kişiler yurt içi ve yurt dışında sanayinin pek çok alanında hizmet veren firmaların üretim, AR-GE, kalite kontrol, hammadde kontrol, satış ve pazarlama departmanlarında çeşitli kademlerde iş bulma imkanına sahip olacaklardır. Bunun yanı sıra farklı özelliklere sahip polimer malzemelerin sentezi ve geliştirilmesi ile ilgili ülkemizdeki üniversitelerde ve dünyadaki diğer pek çok saygın üniversitede yürütülen akademik çalışmalarda da yer alabilirler. Lastik ve plastik üretim süreçlerini içeren her türlü işletmenin araştırma, geliştirme ve kalite kontrol birimlerinde görev yapabilir ve bu birimlerin sorumlu müdürlüğünü yürütebilirler. Lastik ve plastik madde işleyen imalathane ve fabrika kurabilirler. Her türlü mesleki danışmanlık ve temsilcilik yapabilir, ticari faaliyette kulunabilirler. Plastik ve lastik sektöründe üretim Marmara Bölgesinde daha gelişmiş olduğundan bu bölge iş bulma açısından diğer bölgelerimizden daha avantajlıdır. Bölüm mezunları gelecekte ihtiyaçlar doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarında teknik hizmetler sınıfında çalışma imkânı bulabilirler.

Polimer Mühendisi Meslekte İlerleme
Meslekte ilerleme ve yükselme diğer mühendislik alanlarında olduğu gibi lisans mezuniyeti sonrası yüksek lisans ve doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilirler.

Polimer Mühendisi, Polimer Mühendisi hakkında, Polimer Mühendisi ile ilgili bilgi, Polimer Mühendisi mesleği, Polimer Mühendisi nasıl olunur, Polimer Mühendisi olmak için, Polimer Mühendisi olmak için hangi okulu okumalı, Polimer Mühendisi özellikleri, Polimer Mühendisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,


farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim