Hakkında Bilgi

Protez ve Ortez Teknikeri Hakkında Bilgi

Protez ve Ortez Teknikeri Hakkında Bilgi
Protez ve Ortez Teknikeri Görevleri
Ortopedik protez ve ortez teknikeri her zaman doktor reçetesine göre çalışır. Yapacağı protez veya ortezi doktorun isteği doğrultusunda yapar. Bu nedenle öncelikle; reçete ve hazırlanan raporları inceler; Takılacak protezin (ayak, diz üstü, diz altı, el, el bileği,) alçı ölçüsünü alır, ölçüye göre kesik kısım için plastik döker, dökülen plastiğin iç kısmındaki boşluğu doldurur, yeni modilaj yapar, protez takılacak organın (el, ayak vb.) kalan kısmını dökümü yapılan plastiğin içine yerleştirir, protezin ayarını yapar, sabitleyerek işi tamamlar, ortezin (Kısa ve uzun yürüme cihazları, tabanlık, tıbbi (korse) ölçüsünü alır ve yapımını tamamlar.

Protez ve Ortez Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Protezde kullanılan malzemeler (yapay organlar), ortez malzemeleri, kaynak makineleri, torna taşlama, frezeleme tezgahları, matkap makineleri, havya ve havya matkapları, torna kalemleri, pimler, kamalar, rayba çeşitleri, ölçme ve kontrol aletleri (Kumpaslar, mikrometreler), markalama aletleri, paftalar, raspa, testere, tutkal, oksijen, asetilen, alçılar, sargılar, zımpara taşları, eğeler, vidalar.

Protez ve Ortez Teknikeri Özellikleri
Ortopedik Protez ve ortez teknikeri olmak isteyenlerin; el ve parmak becerisine, şekil ve uzay ilişkilerini algılama yeteneğine sahip, titiz ve dikkatli kimseler olmaları gerekir. Bu meslekte çalışacak kişilerin toz ve kimyasal maddelere karşı allerjileri olmamalıdır.

Protez ve Ortez Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının “Protez ve Ortez” bölümünde verilmekte iken Ortopedik Protez ve Ortez bölümünde verilmektedir.

Protez ve Ortez Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleki eğitim süresi iki yıldır.

Protez ve Ortez Teknikeri Diploma
Meslek eğitimini başarı ile tamamlayanlar "Protez ve Ortez” Ön Lisans Diploması" ve “Protez ve Ortez Teknikeri” unvanı alırlar.

Protez ve Ortez Teknikeri Çalışma Alanları
Ortopedik Protez ve ortez teknikerliğinin kadrosu hastanelerde Sağlık Teknikeri olarak bulunmaktadır. Bu konuda faaliyet gösteren özel işyerlerinde de yetişmiş elemana ihtiyaç vardır. Ayrıca meslek elemanlarının kendi işyerini açma şansı da bulunmaktadır. Sürekli gelişen ve teknolojik gelişmeyle kendini yenileyen bir dal olduğundan bu alandaki eleman ihtiyacı giderek artmaktadır.

Protez ve Ortez Teknikeri Meslekte İlerleme
Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, biyomedikal Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans programlarına ve
Açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler.

Protez ve Ortez Teknikeri, Protez ve Ortez Teknikeri hakkında, Protez ve Ortez Teknikeri ile ilgili bilgi, Protez ve Ortez Teknikeri mesleği, Protez ve Ortez Teknikeri nasıl olunur, Protez ve Ortez Teknikeri olmak için, Protez ve Ortez Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Protez ve Ortez Teknikeri özellikleri, Protez ve Ortez Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim