Hakkında Bilgi

Radyo-Tv Teknisyeni Hakkında Bilgi

Radyo-Tv Teknisyeni Hakkında Bilgi
Radyo-Tv Teknisyeni Görevleri
Senaryo yazımda görev alabilir, Film veya manyetik kayıt yapan cihazlarla görüntü-ses kaydı ve çekimi yapılabilir, yönetmenin kontrolünde; yönetmen yardımcısı ve diğer çekim ekibi arasında koordinasyonu sağlar, yapılan çekimleri senaryoya uygun kurgular, kurgu sonrasında çift kanala senaryoya uygun ses kaydı yapar, Stüdyo ses ve ışık mühendislerinin kontrolünde çekimle ilgili ses ve ışık sistemini düzenler, kullanılan malzemeyi çekime hazırlar, çekim öncesi ve sonrası kullanılan malzemenin koruyucu bakımını yapar, çekim sırasında ses kaydını kontrol eder, çekim sırasında gerekli ışık düzenlemelerini yapar.

Radyo-Tv Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Kamera (Betacam,Vhs, SVHS, Dvcam), tripot, dolly, spider (örümcek), a/b roll edit ünitesi (betacam, svhs), monitör, video, reji masası, ses mikseri, cd deck, kaset deck md, vcd player, mikrofon (kablolu, telsiz, yaka mikrofonları), mikrofon mikseri, bilgisayar animasyon ve kurgu programları, fotoğraf makinesi, audio (ses), video (görüntü) kabloları, çeşitli adaptörler (jack, BNC, XLR vb.), amplifikatör, hoparlör, ışık seti.

Radyo-Tv Teknisyeni Özellikleri
Radyo-TV Teknisyeni olmak isteyenlerin; Yönergeleri anlayıp uygulayabilen, insanlarla iyi iletişim kurabilme ve insanları ikna edebilme yeteneğine sahip, gözü ve elini eşgüdümlü kullanabilen, estetik görüşe sahip, yaratıcı, girişken, işbirliğine açık, Titiz, düzenli ve disiplinli kimseler olmaları gerekmektedir.

Radyo-Tv Teknisyeni Çalışma Alanları
Bölümden mezun olanlar yayıncılık sektöründe istihdam edilmek üzere gerekli olan mesleki ve teknik bilgi ve beceri kazanırlar. Radyo televizyon kuruluşlarında ara teknik eleman olarak çalışabilirler. Kamera, kurgu, mikser, reji masası gibi yayıncılık için gerekli olan tüm cihazları kullanırlar. Bu cihazların bağlantılarını yapabilirler. Radyolarda program yapımcılığı DJ’lik gibi görevleri yapabilirler. Okulda aldıkları eğitim gereği senaryo yazarlığı, muhabirlik, yönetmenlik gibi alanlarda da çalışabilecek potansiyele sahiptirler. Ancak piyasadaki yaygın uygulama bu alanlar için yüksekokul ya da fakülte mezunu olma koşulu aranmakta, bu koşul teknik liselerin radyo televizyon bölümünden mezun öğrencileri mağdur bırakmaktadır. Temel mesleki ve teknik bilgilerle donatılan bu öğrenciler kendilerine şans tanındığı zaman iletişim sektörünün her alanında başarılı olabilirler. Okulda gördükleri uygulamalı dersler onları iletişimciliğe her yönüyle hazırlamaktadır.

Radyo-Tv Teknisyeni Okulu
Anadolu İletişim Meslek Liselerinin Radyo-Tv bölümlerinde verilmekte iken yeni uygulamaya göre bu bölümün ismi Radyo Televizyon alanı olarak değiştirilmiş olup bu alanın altında Kameramanlık, Teknik Yapım-Yayın, Grafik Animasyon, Radyo Televizyon Programcılığı isimli dallarda eğitim verilmektedir. Bu dallar hakkında bilgi edinmek için bakınız Genel Eğitim- Öğretim bilgi dosyaları. Bu dosyadaki eğitimle ilgili bilgiler bu değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.

Radyo-Tv Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Anadolu Teknik Liselerinde birinci yılı hazırlık olmak üzere toplam beş yıl eğitim verilir.

Radyo-Tv Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin Radyo-TV bölümü / Radyo Televizyon alanından mezun olanlar istedikleri takdirde Fotoğrafçılık, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler (Açıköğretim), Halkla İlişkiler ve Reklâmcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim ve Halkla İlişkiler, İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılığı, Masaüstü Yayıncılık, Radyo ve Televizyon Yayıncılığı, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Televizyon Yapım ve Yönetimi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve üniversitelerin Halkla İlişkiler ve Reklâmcılık (Uygulamalı Bilimler Y.O.) lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Çalıştıkları işyerinde idari kadrolarda görev alabilirler.

Radyo-Tv Teknisyeni, Radyo-Tv Teknisyeni hakkında, Radyo-Tv Teknisyeni ile ilgili bilgi, Radyo-Tv Teknisyeni mesleği, Radyo-Tv Teknisyeni nasıl olunur, Radyo-Tv Teknisyeni olmak için, Radyo-Tv Teknisyeni olmak için hangi okulu okunmalı, Radyo-Tv Teknisyeninin özellikleri, Radyo-Tv Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim