Hakkında Bilgi

Radyo Ve Televizyon Tamircisi Hakkında Bilgi

Radyo Ve Televizyon Tamircisi Hakkında Bilgi
Radyo Ve Televizyon Tamircisi Görevleri
Onarılacak radyo veya televizyonun şemasını inceler, çeşitli ölçme aletleri kullanarak bozukluğun kaynağını saptar, bozuk parçayı onarır veya yerine yenisini takar, kablo bağlantılarını yeniler veya yeniden lehim yapar, alıcı cihazın ses ve/veya görüntüsünü ayarlar, alıcı cihazın antenini kurar ve ayarlar.

Radyo Ve Televizyon Tamircisi Kullanılan Malzemeler
Tornavida, yan keski, pense, kargaburun, cımbız, mengene, eğe, çekiç, testere, bireyiz, lehim emici pompası, avometre, sinyal izleyici, kontrol kalemi, transistör test aletleri, patern jeneratörü, anahtar takımı, tabanca havya ve doğru akım güç kaynağı.

Radyo Ve Televizyon Tamircisi Özellikleri
Fen bilimlerinde başarılı, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, renkleri ayırdebilen, görme ve işitme organları sağlam kimseler olmaları gerekir.

Radyo Ve Televizyon Tamircisi Çalışma Alanları
Meslek elemanları, radyo-televizyon tamir atölyelerinde, tamir ve bakım servislerinde iş bulabilmektedirler, Endüstride özel ve resmi kuruluşlarda, küçük ve büyük iş alanlarında radyo televizyon tamirciliğinin yanı sıra genel elektronikle ilgili bölümlerde çalışabilirler. Ayrıca bu alanda imalat, bakım ve onarım servisleri kurabilirler, belli bir bilgi ve beceri düzeyine ulaştıklarında ve gerekli sermayeyi sağlayabildiklerinde işyeri açıp işveren olarak çalışabilirler. Genelde, piyasada, kendi işyerini açarak mesleği sürdürenlere daha sıkça rastlanmaktadır, işyerleri, kendi yetiştirdikleri elemanları tercih etmektedirler.

Radyo Ve Televizyon Tamircisi Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Elektrik-Elektronik Teknolojisi” alanı “Görüntü ve Ses Sistemleri” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinde aynı alan ve meslek dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

Radyo Ve Televizyon Tamircisi Okulu Kaç Yıllıktır
Radyo televizyon tamirciliği mesleğinin eğitim süresi mesleki eğitim merkezlerinde ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Meslek liselerinde ise mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Radyo Ve Televizyon Tamircisi Meslekte İlerleme
Çıraklık eğitimini tamamlayanlar “Kalfalık” sınavına alınırlar ve başarılı olanlar kalfa olarak ustalık eğitimine katılabilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup; ekonomi, işletme bilgisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği, iş ve insan ilişkileri, muhasebe, sigorta ve vergi mevzuatı, çalışma hukuku ve ileri meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Usta olmak için, kalfalık döneminde yapılan eğitim genel olarak yoğunlaştırılmış kurslar şeklinde uygulanmaktadır. (Bu kursa katılanlar) kalfa olarak 3 yıl çalıştıktan sonra, katılmayanlar ise 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına girebilmektedirler. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık belgesine sahip meslek erbabı, işyerinde sanatını yanında çalışan çıraklara öğretmek amacıyla mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik “İş Pedagojisi” kursuna katılıp, “Usta Öğretici” unvanı alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler. Meslek lisesi mezunları da, doğrudan ustalık sınavına girebilirler.

Radyo Ve Televizyon Tamircisi, Radyo Ve Televizyon Tamircisi hakkında, Radyo Ve Televizyon Tamircisi ile ilgili bilgi, Radyo Ve Televizyon Tamircisi mesleği, Radyo Ve Televizyon Tamircisi nasıl olunur, Radyo Ve Televizyon Tamircisi olmak için, Radyo Ve Televizyon Tamircisi olmak için hangi okulu okunmalı, Radyo Ve Televizyon Tamircisinin özellikleri, Radyo Ve Televizyon Tamircisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim