Hakkında Bilgi

Radyoloji Teknisyeni Hakkında Bilgi

Radyoloji Teknisyeni Hakkında Bilgi
Radyoloji Teknisyeni Görevleri
Film çekilecek hastayı hazırlayarak röntgen masasında uygun pozisyonda durmasını sağlar ve yapılacak işlemle ilgili bilgiler verir, hastayı ve röntgen tüpünü film çekilecek bölgenin hizasına getirip kumanda düğmelerine basarak röntgen filmi çeker, çekilen filmin banyosunu yapar, dosyalara yerleştirir ve üzerine hastanın künyesini yazar. Filmin ilgili servis veya polikliniklere teslim edilmesini sağlar. Röntgen arşivinin düzenli olarak çalışmasını sağlar, laboratuar istatistikleri hazırlar.

Radyoloji Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Röntgen cihazları, filmler, film kasetleri, enjektör ve çeşitli ilaçlar, kurşun gözlük, kurşun paravana, banyo tankları, kurutma dolapları, çeşitli kırtasiye malzemeleri ve röntgen havale kartları vb.

Radyoloji Teknisyeni Özellikleri
Radyoloji (Röntgen) Teknisyeni olmak isteyenlerin; Göz-el koordinasyonu gelişmiş, fen alanına özellikle fizik ve biyoloji konularına ilgili, insanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven, söylenen veya yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen, bedence güçlü ve dayanıklı, gözleri sağlam, dikkatli, sorumlu ve tedbirli, güler yüzlü ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Radyoloji Teknisyeni Çalışma Alanları
Ülkemizde yatılı olarak eğitim veren sağlık meslek liseleri kademeli olarak üniversitelere bağlandığından gündüzlü olarak eğitim yapan sağlık meslek liselerinden mezun olan öğrenciler Sağlık Bakanlığı'nın yatılı ve yatısız tedavi kurumları ile koruyucu sağlık hizmetleri veren kuruluşlarında kadro imkânlarına göre atama sonucu görev almaktadırlar. Ayrıca SGK, üniversite ve çeşitli kuruluşlara bağlı hastanelerde, klinik ve polikliniklerde ve özel sektörde görev alabilmektedirler. Bu meslekte hem bayanlar hem de erkekler rahatlıkla çalışabilirler.

Radyoloji Teknisyeni Meslekte İlerleme
Sağlık meslek liselerinin Radyoloji/Radyoloji Teknisyenliği bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde Elektronörofizyoloji, Fizik Tedavi, Radyoloji, Radyoterapi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim) önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve üniversitelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (Sağlık Y.O.), Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Sağlık Y.O.)lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Meslek mensupları hizmet verdikleri kurumların bünyesinde yapılan hizmet-içi eğitim programıyla mesleki bilgilerini geliştirebilirler.

Radyoloji Teknisyeni , Radyoloji Teknisyeni hakkında, Radyoloji Teknisyeni ile ilgili bilgi, Radyoloji Teknisyeni mesleği, Radyoloji Teknisyeni nasıl olunur, Radyoloji Teknisyeni olmak için, Radyoloji Teknisyeni olmak için hangi okulu okunmalı, Radyoloji Teknisyeni nin özellikleri, Radyoloji Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim