Hakkında Bilgi

Ressam Hakkında Bilgi

Ressam Hakkında Bilgi
Ressam Görevleri
Yapacağı resmin konusu ve niteliğine uygun araç ve gereçleri hazırlar, çizeceği objeye göre ışık yönünü ayarlar, Palet veya değişik maddelerden hazırlanan yüzeyler üzerinde boyaları karıştırarak istediği rengi oluşturur, seçilen yüzey üzerine eskiz (taslak resim) çalışmaları yapar, hazırlanan boyaları yüzey üzerine fırça ile sürer veya karakalemle çizer, Eserlerini galeri ve sergilerde teşhir eder.

Ressam Kullanılan Malzemeler
Resim sehpası, palet, tuval, Sentetik ve su bazlı boyalar, akrilik, guaş boya, çeşitli ebatta fırçalar, kağıt üzerine yapılan çalışmalarda karakalem, pastel, gazlı ve mürekkepli kalemler.

Ressam Özellikleri
 Ressam olmak isteyenlerin; El becerisi gelişmiş, İmgelem (Bir nesneyi, o nesne olmaksızın tasarlama gücü) gücü yüksek, şekiller arasındaki fark ve benzerlikleri görebilen, renkleri ayırdedebilen, yaratıcı, yeniliklere açık kimseler olmaları gerekmektedir. El ve gözlerdeki özürler mesleğin yürütülmesini engeller.

Ressam Okulu
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı Güzel Sanatlar Fakültelerinin “Resim” bölümlerinde verilmektedir.

Ressam Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi 4 yıldır.

Ressam Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara lisans diploması ve “RESSAM” unvanı verilir.

Ressam Çalışma Alanları
Resim dalında öğrenim yapmış kişiler, serbest sanatçı olarak çalışabilirler. Ülkemizde bugün geçmişe oranla sanat pazarı-resim piyasası oluşmuştur. Ayrıca bu kişiler Kültür Bakanlığı’nın ilgili birimlerinde veya kamu ve özel sektör kuruluşlarında sanat danışmanı olarak çalışabilirler, öğretmenlik sertifikası almış olanlar ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarında öğretmenlik yapabilirler.

Ressam Meslekte İlerleme
Dört yıllık lisans eğitiminden sonra kendi alanlarında mastır ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini yükseltebilirler, yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyesi olabilirler.

Ressam, Ressam hakkında, Ressam ile ilgili bilgi, Ressam mesleği, Ressam nasıl olunur, Ressam olmak için, Ressam olmak için hangi okulu okumalı, Ressam özellikleri, Ressam ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim