Hakkında Bilgi

Monografi ne demek

Monografi ne demek
Bir Kişi Ya Da Bir Konu İle İlgili Özel Bir Görüşle Yazılmış İncelemeler. Ele Alınan Konu Ya Da Kişiyi Her Yönüyle Açıklamaya Çalışır.

Monografi Nedir
Ünlü bir kimsenin hayatını, kişiliğini, eserlerini, başarılarını ayrıntılarıyla ele alan veya bilimsel bir alanda özel bir konu ya da sorun üzerine yazılan inceleme yazısına monografi (tek yazı) denir. Monografide herhangi bir yer, bir eser, bir yazar, tarihî bir olay, bilimsel bir alana ait bir sorun özel bir görüşle veya bakış açısıyla değerlendirilebileceği gibi bir konu üzerinde derinlemesine bir inceleme de yapılabilir.

Monografi’ye araştırma konusu olacak veriler aşağıdaki gibi sıralanabilir:
Olay: Olay monografisi, tek bir olayın ele alınarak incelenmesinden oluşan yazılardır. Ortaya konan verirler benzer durumlarda da geçerli olan verilerdir. Diğer bir adı vaka metodudur.

Değişim: Değişim monografileri, bir olayın zaman içindeki değişimini, değişimindeki seyri anlatır. Değişim monografisi, bir olayın zamanın içindeki incelenmesi ile aynı zamanda başka toplumlardaki etkisinin incelenmesi gibi başlıklara ayrılabilir.

Kişi: Kişilerin kimsenin bilmediği yönlerini, düşüncelerini anlatır.

Eser: Yine hiç bilinmeyen ortaya çıkmamış eserleri ya da bilinen eserlerin bilinmeyen yönlerini konu alır.

Sorun: Herhangi bir alanda oluşmuş sorunun üzerine yapılan inceleme sonucu çıkan yazılardır.

Görüş: Belirli bir görüş üzerine yapılan incelemeler sonucu yazılan yazılardır.

Edebiyat Sözlüğü, Sözlük, monografi, monografi nedir, monografi ne demek, monografi ile ilgili bilgi, monografi hakkında bilgi, monografi anlamı nedir,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim