Hakkında Bilgi

Mors alfabesi nedir

Mors alfabesi nedir?
Mors alfabesini bularak adını bu tekniğe veren Samuel Mors, 1832 yılında telgraf konusuna ilgi duyarak bu konu üzerinde çalışmaya başlamıştır. 3 yıl süren ve oldukça büyük zamanını harcadığı araştırmalarının sonucunda 1835 yılı itibarıyla mors alfabesini bulmuştur. İlerleyen 2 yıl içerisinde tüm hayatını bu uygulamanın haberleşme alanında nasıl kullanılacağını ve ne kadar yararlı olduğunu anlatmaya adayan Mors, uğraşlarının karşılığını alarak 1837 yılından resmi olarak ilk mors alfabesi kullanılarak yapılan görüşmeyi tarihe geçirdi.

Mors Alfabesinin Tarihi
Kısa süre içerisinde Amerika’nın birçok eyaletinde yayılmaya başlayan mors alfabesi kullanımını takiben Samuel Mors, 1840 yılında mors alfabesi için patent başvurusunda bulunmuştur. Temel olarak kısa ve uzun dalga boylarının bir işaret olarak kullanılması prensibini işleyen mors alfabesi, bu şekilde uzun mesafeler ile haberleşme imkanı tanımaktadır. İlk kullanılan mors alfabesi; kısa ve uzun sinyallerin her birinin bir sayıya ve bu sayılarında bir harfe karşılık gelmesi ile kullanılmaktaydı. Ancak kısa süre içerisinde muazzam derecede yaygınlaşan mors alfabesi kullanımı, insanlar için oldukça karışık bir yöntemdi ve birçok haberleşme hatalarına neden oluyordu.

Mors alfabesi kodu
İlerleyen yıllarda bu konu üzerinde çalışmaya başlayan Samuel Mors, asistanı Veil ile birlikte zamanının büyük bölümünü yeni bir mors alfabesi kodu geliştirmeye ayırdı. Ancak beklenen yeni kodu bulan ve hala Amerikan Mors Alfabesi olarak bilinen yöntemi icat eden Samuel Mors değil, asistanı Veil olmuştur. Veil’in bulduğu kodlamada doğrudan harfler tanımlanmıştır ve her sinyalden sonra belirli bir süre beklenerek boşluk yaratılması sağlanmıştır. Böylece her insanın çok daha pratik ve doğru bir biçimde kullanabildiği mors alfabesi, insanlık tarihinin gelişiminde büyük bir rol oynamıştır.

Mors alfabesinin çalışma prensibi
Mors alfabesinin kullanım mantığı, radyo dalgalarının dışarıdan etki ile kesilmesiyle sağlanmaktadır. Telgraf tellerinden geçen akım vasıtasıyla aktarılan radyo sinyalleri, elektriğin mekanik ya da görsel olarak iletilmesi ile karşı tarafa ulaşmaktadır. Sesli bir biçimde uygulanan ve radyo sinyallerinin açılıp kapatılması ile elektriğin kesintiye uğratılması sağlanan mors alfabesi, telgraf tellerindeki gerilim sayesinde uzak mesafelere kadar ulaştırılabilmektedir.

İnsanlık tarihi için bir devrim niteliğinde sayılan bir buluş olan mors alfabesi; modern teknolojinin son sürat geliştiği günümüzde işlevini kaybetmiştir. 2003 yılı itibarıyla Dünya Radyo İletişimcileri Birliği tarafından verilen kararla mors alfabesini bilmek, telsizci sertifikası almak için bir şart olmaktan çıkartılmıştır.

Mors alfabesi
Mors alfabesi, kısa ve uzun belirtiler (Nokta ve çizgiler) Kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan metot. 1832′de telgraf ile ilgilenmeye başlayan samuel morse tarafından 1835 senesinde oluşturuldu. 1837′de kullanılmaya başladı. 1840 senesinde patent için başvuruldu.

İlk hat abd’de baltimore, maryland ile başkent washington arasında kuruldu. İlk mesaj incilden bir cümleyi içeriyordu, gönderim tarihi 24 mayıs 1844 idi. Orijinal mors kodu kısa ve uzun sinyallerin kombinasyonunun bir rakama karşılık gelmesinden meydana gelmişti. Her rakam da bir harfe karşılık geliyordu. Yalnız morse’un bulduğu sistemin kullanımı basit değildi. Asistanı veil ile bu husus üstüne ortaklaşa çalışmaya başlayan morse, bir zaman sonrasında veil’in önerdiği sistemin daha basit olduğuna ikna oldu. Veil’in sisteminde kısa ve uzun sinyallerin yanında duraklamalar da kullanılıyordu. Bu sistem daha sonrasında Amerikalı mors kodu olarak adlandırıldı. Mors kodu; Sesli olarak, radyo sinyallerinin açılarak kapatılmasıyla, telegraf tellerinden geçen elektrik akımı ile, mekanik yolla veya görsel ( ışıkların yanıp sönmesi ) Gibi türlü yollarla iletilebilir. Sistem genellikle mors alfabesi olarak adlandırılsa da uygulamada İngiliz alfabesi ve buna bağlı noktalama işaretlerini söylemek için 2 değişik çeşit mors kodu kullanılmaktadır. Bunların birincisi bulunan Amerikalı mors alfabesi, umumiyetle telgraf sistemlerinde kullanılırken, uluslararası mors alfabesi ise araları görmezden gelerek yanlızca kısa ve uzun sinyallere göre çalışır.

A .-
B -...
C -.-.
D -..
E .
F ..-.
G --.
H ....
I ..
J .---
K -.-
L .-..
M --
N -.
O ---
P .--.
Q --.-
R .-.
S ...
T -
U ..-
V ...-
W .--
X -..-
Y -.--
Z --..
0 -----
1 .----
2 ..---
3 ...--
4 ....-
5 .....
6 -....
7 --...
8 ---..
9 ----.
Nokta .-.-.-
Virgül --..--
Soru İşareti ..--..

Amerikalı mors kodu
Noktalama işaretleri İşaret kodu ismi
. • – • – • – nokta
, – – • • – – virgül
? • • – – • • sual işareti
- – • • • • – tire
/ – • • – • taksim

Ticari gayeler için günümüzde kullanılmamaktadır. Kimi kaynaklarda “demiryolu morsu” diye anılır. Kısa ve uzun sinyallerin yanında ara sıra da boş aralar kullanılmaktadır. Bu çeşit mors alfabesi karada telgraf telleri üstünde haberleşen telgraf operatörleri için oluşturulup ilerletilmiştir. Günümüzde demiryolu müzelerinde görülmektedir. Kodun en eski hali morse kodu ile haberleşen operatörlerin birbirleriyle anlaşanabilmeleri için geliştirilmişti. İlk günlerde operatörler yanlızca 2 tane ses duyarlardı: klik ve klak sesi. Tuşa her basış klik, tuştan parmağın çekilmesi ise klak sesini yaratıyordu. Yalnız bu sistemi intizamlı olarak kullanabilmek çok zordu. Örneğin, operatörün a ( . – ) Sesini gönderebilmesi için “klik klak” yapıyor olması gerekiyordu. Pek çok telgraf operatörü evveli demiryollarında daha sonrasında western union ile haber ajanslarında çalışıyordu. Ünlü bilim adamı thomas edison da genç toplum yıllarında telgraf operatörlüğü yapmıştı.

Modern uluslararası mors kodu
Modern uluslararası mors kodu, 1848 senesinde alman friedrich clemens gerke tarafından geliştirildi. Bu kod türü ilk defa hamburg ile cuxhaven arasında almanya’da kullanıldı. 1865 yılına dek bazı ufak değişiklikler yapıldı ve aynı sene paris’teki uluslararası telgraf konferansı’nda uluslararası mors kodu olarak kabul edildi. Bu mors kodu şu ana dek yürülükte bulunan koddur. ITU ( Uluslararası telekomünikasyon birliği ) Tarafından kabul edildi.Mors, Mors alfabesi, Mors alfabesi nedir, Mors alfabesi ne demek, Mors alfabesi hakkında bilgi, Mors alfabesi ile ilgili bilgi, Mors alfabesinin özellikleri, Mors alfabesi nasıl kullanılır, Mors alfabesinin kullanımı, Mors alfabesi nerede kullanılır, Mors alfabesi nasıl kullanılır,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim