Hakkında Bilgi

Mustafa Kemalin Samsuna Çıkışı

MUSTAFA KEMAL PAŞA’NIN SAMSUNA ÇIKIŞI ( 19 Mayıs 1919 )
Mustafa Kemalin Samsuna çıkışından T.B.M.M. nin açılışına kadar geçen süre ulusal mücadelenin “Hazırlık Dönemini” oluşturur ve kongreler dönemi olarak adlandırılır.

Mondros ateşkes antlaşması imzalandıktan sonra Mustafa Kemal Paşa, yıldırım orduları komutanlığına getirildi. Bu görevde iken ateşkes antlaşmasının kendi komutanlık bölgesinde İngilizlerce tek yanlı uygulanmasına karşı koydu. Yapılan baskı sonucu görevinden alınarak 13 kasım 1918 de İstanbul’a geldi. Padişahı ve Osmanlı genel kurmayındaki arkadaşlarının desteğini sağlayarak kendisini 9. ordu müfettişliğine atamıştır.

NOT 1: Mustafa Kemal İstanbul’un resmen olmasa da işgal altında bulunmasından dolayı kurtuluşun ancak Anadolu da gerçekleşeceğine inanıyordu.
30 nisan 1919 da 9. ordu müfettişliğine atanan Mustafa Kemal in bu göreve padişahça gelmesinin sebepleri şunlardır;

1.Birinci Dünya savaşına Osmanlı devletinin girmesi neden olan ittihatçı asker kadro ile ters düşmesi ve bu kadroyu eleştirmesi
2.İstanbul’a geldikten sonra padişah ve çevresinde güven verici bir izlenim bırakması, o dönemin ünlü komutanlarından biri olması.
3.İstanbul hükümetinin doğu Karadeniz de Pontos'çu Rumlara karşı sivil direnişçilerle birleşen askerler üzerinde Mustafa Kemalin caydırıcı bir etki yapacağını düşünmesi.

Mustafa Kemal’in Gerçekleştirmek İstediği Temel Amaç:

Türk halkını, tehlikelere karşı uyarıp halkı örgütlemek ve bağımsızlık mücadelesini başlatarak kayıtsız şartsız ulus egemenliğine dayanan bağımsız bir Türk devleti kurmaktır.
Bölgede tüm askeri ve sivil makamlara emir verme yetkisi olan Mustafa Kemal Samsun’da :
a)Bütün yurttaki orduların ve silahların anlaşma devletlerin teslimini engellemeye çalıştı.
b)Müdafaa-i hukuk gruplarıyla ilişki kurarak “bölgesel kurtuluş” görüşünü ulusal bir niteliğine ve birliğe yükseltmeye çalıştı.

atatürk, mustafa kemalin samsuna çıkışı, mustafa kemalin samsuna çıkması, mustafa kemal samsuna ne zaman çıkmıştır, mustafa kemalin samsuna çıkışı ile ilgili bilgi, mustafa kemalin samsuna çıkışı hakkında bilgi, mustafa kemalin samsuna çıkışıyla ilgili bilgi, atatürkün samsuna çıkışı, atatürkün samsuna çıkması, atatürk samsuna ne zaman çıkmıştır, atatürkün samsuna çıkışı nedeni, neden atatürkün samsuna çıktı, atatürkün samsuna çıkmasının amacı nedir, atatürk ün samsuna çıkması, atatürk ün samsuna çıkışı nedeni, neden atatürk ün samsuna çıktı, atatürk ün samsuna çıkmasının amacı nedir, atatürk ün samsuna çıkmasının nedenleri, atatürkün samsuna çıkmasının nedenleri
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim