Hakkında Bilgi

Nöron nedir

Nöron nedir
Sinir hücresi. Sinir sisteminin temel fonksiyonel birimi. Kısa uzantıları dendrit, uzun uzantıları akson olarak adlandırılan sinir sistemini oluşturan hücrelerdir. Nöron çeşitlerine göre, nöron gövdesinden çıkan uzantıların sayısı ve şekli değişiktir. Nöron gövdesinden bir dendrit, bir akson çıktıktan sonra bir araya gelerek tek bir uzantı halinde hücreden ayrılıyorsa tek kutuplu görünürler. Dendrit ve akson, nöron gövdesinin birbirine karşı gelen iki bölgesinden çıkarlarsa nöron iki uzantılıdır, iki kutuplu nöron olarak adlandırılır. Nöron gövdesinden çok sayıda dendrit ve tek bir akson çıkıyorsa bu hücre çok kutuplu nöron adı verilir.

Görevlerine Göre Sinir Hücresi Tipleri:
a- Duyu Nöronları: Duyu reseptöründen aldığı uyartıları merkezi sinir sistemine (beyin ve omurilik) taşır.
b- Ara Nöronlar: Bunlar, merkezi sinir sisteminde bulunurlar. Duyu nöronlarıyla gelen bilgileri değerlendirirler ve sonuçlarını motor nöronlara aktarırlar.
c- Motor Nöronlar: Bunlar, merkezi sinir sistemindeki ara nöronlardan aldıkları bilgiyi kas ve salgı bezi gibi yapılara götürürler. Motor nöronların etkisiyle kas veya salgı bezleri faaliyete geçer.

Biyoloji, nöron, nöron nedir, nöron ne demek, nöron neye denir, nöron hakkında, nöron ile ilgili bilgiler, nöron bilgi, nöron hakkında bilgi, nöron ne demektir, nöron anlamı, nöron ile ilgili bilgi, nöron neye denir,

farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim