Hakkında Bilgi

Örme Teknikeri

Örme Teknikerliği Mesleği ve Özellikleri
Çeşitli iplerle düz, yuvarlak ve çözgülü örgü yapan, model geliştiren kalıp hazırlayan, seri üretimini yapabilen meslek elemanıdır.

GÖREVLER

- Kadın, erkek ve çocuk örgü giyimleriyle ilgili makinede örülecek herhangi bir numunenin elde veya bilgisayarda desen tasarımını oluşturur,

- Oluşturduğu deseni örme makinesine aktarır,

- Üretim planlaması yapar ve uygulanmasını sağlar,

- Üretilen ürünlerin kalitesini kontrol eder veya ettirir,

- Kullandığı makinelerin bakım ve temizliğini yapabilir.

KULLANILAN ALETVE MALZEMELER

- Düz örme makinesi, yuvarlak ve çözgülü örme makineleri,

- Cotton makineleri (örme makinelerinin özel bir tipi),

- Pamuk, triko ve penye ipliği gibi tek veya çok katlı iplikler.

- Çeşitli kumaşlar,

- Bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Örme teknikeri olmak isteyenlerin;

- Şekil ve renk algısına,

- Mekanik yeteneğe,

- El-göz koordinasyonuna,

- Tasarım ve çizim yeteneğine sahip,

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Örme teknikeri fabrika veya atölye gibi kapalı ortamlarda görev yapar. Çalışma ortamında, sadece bilgisayarda desen hazırlama ve planlama bölümleri sessiz ve temiz, örme daireleri ise, gürültülü ve tozludur. Çalışırken mühendisin verdiği yönergeler doğrultusunda, ustalar ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Örme teknikerleri, özel sektöre ait örme hazır giyim fabrikalarının, model hazırlama, seri üretim ve kalite kontrol bölümlerinde çalışabilirler.

Son yıllarda modaya da bağlı olarak gelişme gösteren düz, yuvarlak,veya çizgili örme triko giyim, çorap ve örgü aksesuar (şapka, atkı, eldiven vb.) üreten işletmelerde de çalışma olanakları (bölgesel olarak) artış göstermiştir.

Ayrıca, makine ve ekipman maliyetini karşılayabilen meslek elemanları kendi işyerlerini açabilirler.

MESLEKİ EĞİTİMİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Örme” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Tekstil” olarak değişmesi nedeniyle, “Örme” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Örme” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bu alanda öğrenim görebilmek için lise veya dengi okul mezunu olmak ve Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ-1)” puanı almak gerekmektedir.

Meslek liselerinin aşağıdaki bölümleri sınavsız geçişle yerleştirilmektedirler.

- Dokuma,

- İplik/İplikçilik,

- Kalite Kontrol (Tekstil)

- Örgü Teknolojisi/Örme,

- Örme Hazır Giyim,

- Tekstil,

- Tekstil Dokuma/Tekstil İplik/Tekstil İplikçilik,

- Tekstil Örme (Örme Teknolojisi),

- Tekstil Tasarımı,

- Trikotaj.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak sürdürülmektedir.

1. ve 2. yarı yılda; Matematik, Tekstil Maddeleri, Teknik Resim, Mekanik, Genel Örmecilik, Ekonomi, Tekstil Mekanizmaları, Örme Makineleri, Fiziksel Tekstil Muayeneleri gibi dersler,

3. ve 4. yarı yılda; Örme Analizi, Örme Desen Geliştirme, Örme Uygulamaları, İş Etüdü, Tekstil Terbiyesi, Genel Konfeksiyon, Örme Kalite Kontrolü, Çözgülü Örme Makineleri, İşletme gibi meslek derslerinin yanında toplam 8 haftalık Örme Uygulamaları stajı işletmelerde yaptırılır.

MESLEKTE İLERLEME

Mühendis ile usta arasında bir pozisyonda işe başlayan meslek elemanları; çalıştıkları işyerlerinde yetenekleri ve gösterdikleri başarıya göre yükselerek kısım şefi gibi yönetici konumuna gelebilir, desen tasarımı, planlama, kalite kontrol gibi departmanlarda uzmanlaşabilirler.

2 yıllık ön lisans programını tamamlayan teknikerler Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde; Trikokaj Öğretmenliği, Hazır Giyim, Giyim, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Terbiye Öğretmenliği, Tekstil Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Çicek Örgü, Dokuma Öğretmenliği bölümlerle ilgili lisans tamamlama programlarına devam edebilirler.

BENZER MESLEKLER

- Tekstil Terbiye Öğretmeni,

- Tekstil teknikeri,

- Hazır giyim teknikeri,

- Moda-konfeksiyon teknikeri.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler çeşitli kurumlarca verilen kredilerden yararlanabilirler.

Eğitim sonrası kazanç, işyerlerine göre farklılıklar göstermekle birlikte ilk işe girişte asgari ücretin 1,5- 2 katı civarındadır. Bu ücret işteki başarıya ve yapılan anlaşmaya göre yükselmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları,

- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
meslekler ve özellikleri, mesleklerin özellikleri, meslek tanıtımları, örme teknikeri, örme teknikeri tanıtımı, örme teknikeri nedir, örme teknikeri ne demek, örme teknikeri neye denir, örme teknikeri ile ilgili bilgiler, örme teknikeri bilgi, örme teknikeri hakkında bilgi, örme teknikeri olmak için, örme teknikerinin görevleri, örme teknikerinin özellikleri, örme teknikerliği mesleği, meslek tanıtımı,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim