Hakkında Bilgi

Oruç Fidyesi ne kadar 2014

Oruç Fidyesi - Orucun Fidyesi Nasıl Hesaplanır
Oruç fidyesi ne kadar 2014
Oruç tutmaya gücü yetmeyen düşkün ve yaşlı kimseler ile iyileşme ümidi olmayan hastalar¸ Ramazan ayının her günü için veya tutulmayan gün kadar gün başı birer fidye verirler. Fidyenin tutarı aynen fitre kadardır.

2014 fidye miktarı 10 TL olarak belirlenmiştir. Bu fidyeler Ramazan'ın başlangıcında verilebileceği gibi¸ Ramazan ayı içinde veya sonunda da verilebilir. Fidyenin hepsi bir fakire topluca verilebileceği gibi¸ ayrı ayrı fakirlere de dağıtılabilir.

Diyanet'in açıkladığı rakamla eşdeğer değildir. Siz değerli kardeşimizin maddi durumu ile orantıldır. Netice de Diyanet ortalama bir rakam belirlemiştir. Sizin kendi evinizde bir günlük kişi başı yemek masrafınız ne ise onun karşılığını bir fakire vereceksiniz¸ yahut bir fakiri sofranıza davet ederek doyuracaksınız.

Bu durumda olan kimseler¸ fidye vermeye gücü yetmiyorsa Allah'tan bağışlanmalarını isterler.

Oruç tutmaya gücü yetmeyen yaşlılar ile iyileşme ümidi olmayan hastalar eğer ileride tutabilecek duruma gelirlerse tutamadıkları oruçları kaza etmeleri gerekir.

Fitre ne zaman verilir?
Sadaka-i fıtr, Ramazan-ı şerifte verilir. Ramazandan önce ve bayramdan sonra da vermek caizse de bayram namazından önce verilmiş olması daha çok sevabdır. Şâfiî’de Ramazandan önce verilmez. Bayramdan sonraya da bırakılmaz.

Fitre Kimlere Verilir?
Ana babaya, dedeye, büyükanneye, evlada, toruna, hanıma ve kâfire fitre verilmez. Fakir olmak şartıyla geline, kardeş, hala, amca, dayı, teyze gibi akrabaya, damada, kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa verilebilir. Eğer salih iseler, yakın akrabaya vermek, daha çok sevab olur. İmameyn’e göre, borçlu ve fakir kimseye, hanımı fitre verebilir. (Mevkûfat)

Fitre Ne kadardır?
Sadaka-i fıtrın miktarı her yıl değişmez. Bir kişinin fitresi olarak her gün için değil, bir ay için yarım sa’ buğday veya un, yahut bir sa’ arpa, hurma veya kuru üzüm verilir. Yarım sa ölçek, ihtiyatlı olarak 1750 gramdır. 1750 gram buğday veya un yahut 3500 gram arpa, kuru üzüm veya hurma verilir. Ya bu ürünlerden birini veya tutarını vermek gerekir. Her sene, (Bu yıl fitre kaç lira?) diye sormaya lüzum yoktur.

S. Ebediyye’de, Cevhere kitabından alınarak, (Sadaka-i fıtr olarak, arpa, buğday yerine kıymetleri kadar altın, gümüş veya fülus, yani bakır, bronz para [kâğıt para] ve her çeşit mal verilebilir) deniliyor. İhtiyaç hâlinde, fitreyi bu kavle göre, kâğıt para olarak vermek caiz olur. Bir sıkıntı, ihtiyaç yoksa altın olarak veya bildirilen ürünlerden vermelidir.

Bir kimse, yanında kalan ana babasının ve âkıl bâliğ olan oğlunun fitresini, onlardan habersiz verse, sonradan bildirmek şartıyla caiz olur. Başkalarınınkini, onlar ver demeden veremez. Seferi yani yolcu olan kimsenin de, nisaba malikse fitre vermesi gerekir.

Fitre ne zaman vacip olur?
Kurban bayramının üçüncü günü nisaba malik olan zengindir. Nisap, zekat nisabı gibidir. Kurbanda farklılık şöyledir:

İhtiyacı olan eşyadan ve borçlarından fazla olarak, zekat nisabı kadar malı, parası bulunan her hür Müslümanın, Ramazan bayramının birinci günü sabahı, tan yeri aydınlanırken, (Fitre) vermesi vacip olur. Daha önce ve daha sonra vacip olmaz. Fitre ve kurban nisabı hesabına katılacak malın ticaret için olması şart olmadığı gibi, elinde bir yıl kalmış olması da lazım değildir. Bayramın birinci günü sabah namazı girdiği anda, nisap miktarı kadar mala malik olmak şarttır.

ramazan fidyesi, oruç fidyesi, tutulmayan gün için oruç fidyesi, tutulmayan oruç için ne kadar fidye verilmeli, tutulamayan oruç için fidye miktarı, fidye, oruç için günlük ne kadar fidye verilmeli, oruç fidyesi hesaplama, tutulmayan oruç için fidye hesaplama, fitre miktarı, fidye miktarı, oruç için fidye miktarı, ramazan, oruç, oruç fidyesi, oruç fidyesi ne kadar, oruç fidyesi ne kadar 2014

farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim