Hakkında Bilgi

Panik Atak Nedir

Panik Atak Nedir
Panik atak nedir Ansızın, herhangi bir yerde beklenmedik şekilde ortaya çıkan yoğun kaygı bunaltı korku sıkıntı karışımı nöbetlerdir. Oldukça yoğun yaşanır. Kişi her şeyin sonu geldiğini kalp krizi, felç geçireceğini, dünyanın sonu geldiğini düşüp bayılacağını düşünür, koşup kaçmak hemen bir Sağlık kurulusuna sığınmak ister. Bir hastaneye girmesi bir doktorla karşılaşması bile nöbetin sona ermesini sağlayabilir.

Bir kişi sürekli olarak stres ve korku ile yaşadığında vücut kimyası değişir. Vücut gerilim kimyasalları üretmeye başlar. Vücut talep edilen gerilim kimyasallarını karşılayabilmek için vücudun oksijene ve belli başlı gıdalar, vitaminlere minerallere olan ihtiyacı artar. Kötü beslenme, yoğun stres ve korku, yorgunluk bu etmenlerden ikisi ya da üçü bir araya geldiğinde bir kısır döngü yaratır ve kendini tekrar eder.

Stres, korku, iç çatışmalar, psikolojik etmen ve yatkınlıklar > gerilim kimyasal üretimi >Kötü besleme > uykusuzluk > panik atak > stres

Şeklin de giden bir mekanizma işler hale gelir.

Panik Atağa karşı Ne yapmalı
Stresten uzak durmalı
Kaliteli (karmaşık doğal şeker) beslenmeli
Sık ve ölçülü yemeli

Panik atağın belirtileri başladığında, belli uyaran ,düşünce yapıları harekete geçtiğin de bunlara atılan çapalar otomatik olarak karşıt savunma mekanizmasını ve düzenlemenin çalışmasını sağlatmak. Bilinçaltı düşünce yapısına girilerek yapılan kayıtlarla karşı bir tetikleyici oluşturmak.

Bu tetikleyici harekete geçtiğinde endorfin salgılatmak korku ve kaygıyı yaratan merkezlere yönlendirmek bu mekanizmanın bizim için çalışmasını sağlamak gerekmektedir.Tabi bu ikincil olarak başlattığımız düzenleyici mekanizmaya başka neler ekleyebiliriz, nefesi,duyguyu yönlendirmek, dikkati başka yöne çekmek, sakinleşmek, farkındalık hissetmek vs… Yani açılan düğmeye domino taşları eklemek bu domino taşarlıyla kapama düğmesine otomatik ulaşmak.

Başlıca belirtileri nelerdir
Kalp çarpıntısı
göğüs kafesinde bası hissi ve sıkışma
Hızlı nefes alıp verme veya nefes alamama
Mide kasılmaları, krampları,karında ağrı, şişkinlik, gaz oluşması
Dünyanın sonu gelmiş hissi
Sebepsiz bir şey olacakmışçasına aniden başlayan korkular
Ölümcül yada çözümsüz bir hastalığı olduğu korkusu
Eller ve ayaklarda istemsiz boşalmalar hissizlik
Terleme
Baş Dönmesi, bayılma hissi
Farklı bir dünya aleminde yaşıyormuş gibi hissetme, bir sis perdesinden arkasından bakıyormuş hissi
Üşüme, ürperme yada ateş Basma hissi
Korkunç bir şey olacakmış gibi hissetme

panik, panik atak, Panik atak nedir, panik atak ne demek, panik atak neye denir, panik atak hakkında, panik atak ile ilgili bilgiler, panik atak hakkında bilgi, panik atak ne demektir, panik atak anlamı, panik atağın nedenleri, panik atağın çareleri, panik atağın çaresi, Panik atak nedir ve tedavisi, Panik atak tedavisi, Panik atak nasıl tedavi edilir
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim