Hakkında Bilgi

Parfüm ve Deodorant Kullanmanın Zararları

Parfüm ve Deodorantın Yanlış Kullanılmasının Zararları
Terli vücuda sıkılan parfüm deodorant gibi her türlü madde vücutta mantar ve çok çeşitli deri hastalıklarına neden oluyor. Aşırı terlemenin mantar ve deri hastalıklarına neden olduğunu belirten uzmanlar, terli vücuda deodorant sıkılmaması uyarısında bulunuyor. Uzmanlar ayrıca, elbise üzerine parnfüm sıkılmasının da istenmeyen sonuçlara yol açacağına dikkat çekiyor.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte hasta sayısının iki kat arttığını kaydeden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Semra Toker, sıcak havada insanların çok terlediğini ve duş almadan, deodorant sıkarak bunu engellemeye çalıştıklarını söyledi. Terli vücuda sıkılan her türlü maddenin vücutta mantar ve çok çeşitli deri hastalıklarına neden olduğunu dile getiren Toker, parfüm kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olduğunu dile getirdi.

Toker, bunları şöyle açıkladı: "Öncelikle parfüm kullanmadan önce teniniz mutlaka temiz olmalıdır. Terliyken parfüm kullanmayın ve hatta ter kokusunu gidermek için parfüm kullanma hatasına sakın düşmeyin. Parfümü cildinize 20 cm uzaklıktan sıkın. Böylelikle parfümü daha geniş bir alana yaymış olursunuz. Bu arada kulak arkası ve bileklere sıkılan parfüm daha etkilidir. Çünkü bu bölgeler daha çok ısındıkları için koku yayılımı daha çok olur.


Parfümü giysilerinize sıkmak pek doğru değildir. Ufak da olsa leke problemi doğuracağı gibi başka bir koku denemek istediğinizde giysiye sinmiş olan koku sorun olacaktır. Spor yaparken parfüm kullanmaktan kaçının. Terleyip ağır bir kokuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Farklı kokuları bir arada kullanmayın. Parfümü banyodan hemen sonra kullanın. Bu şekilde parfüm cildinize daha hızlı nüfuz edecektir. Gündüzleri hafif, çiçek, meyve kokularını; akşamları daha iddialı ve çarpıcı kokuları kullanın.


Parfümü vücudunuzun nabız noktalarına sürmelisiniz, örneğin; dirseklerin iç bölümü, boynunuzun arkası, bilekler, dizlerinizin aka kısımları. Parfüm sürdüğünüzde bileklerinizi birbirine sürtmeyin. Odanın içine biraz parfüm sıkıp yürüyebilirsiniz, koku daha homojen bir şekilde üzerinize siner. Parfümünüzü çok sıcak bir yerde tutmayın ve direk güneş ışığına maruz bırakmayın. Işık geçirmeyen şişede olan parfümler daha uzun süre dayanırlar.


Bir parfümün üzerinizde nasıl durduğunu sıktıktan en az bir saat sonrasına kadar anlayamazsınız. Bu yüzden parfüm alırken acele karar vermeyin. Astım hastaları ve kimyasal maddelere aşırı duyarlılığı olan insanlarda parfümler başağrısı, mide bulantısı, kaşıntı gibi zararlı etkiler yapabilirler. Duş almadan kullanılan parfüm hiç istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Unutmayın, nasıl kokuyorsanız akıllarda öyle kalırsınız."

STOCKHOLM (İHA) - Özellikle yaz aylarında tercih edilen sprey deodorantların insan sağlığına ve çevreye zararlı olduğu bildirildi.
İsveç'in en büyük marketler zinciri ICA'nın basın organı ICA Kuriren'e göre, yapılan testlerde 12 deodoranttan 10 tanesinin sağlık için sakıncalı olduğu ve alerji yaptığı tespit edildi. ICA Kuriren'in açıklamasında özellikle 'Rexona', 'Pro Balance' ve 'Lancome'un zararlarına vurgu yapılırken, sprey deodorantların çevreye de zarar verdiği
belirtildi.
Çevresel ve kimyevi maddeler analizi ve testi yapan firmanın sahibi Bertil Krakenberger, "Bütün deodorantlar insanlarda alerji yapıyor ve cildi tahriş ediyor. Deodorantlar çevre için de çok zararlı. Kullanılmaması lazım" dedi.
kaynak :stargazete

Zararları, Parfüm ve Deodorant Kullanmanın Zararları, Parfüm Kullanmanın Zararları, Deodorant Kullanmanın Zararları, Parfümün Zararları, Deodorantın Zararları, Parfümün Zararları Nedir, Deodorantın Zararları Nedir,

farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim