Hakkında Bilgi

Parşömen nedir

PARŞÖMEN NEDİR
Bergama derisinden anlamına gelmektedir. Yamaya, cilt yapımına ve daha başka işlere yarayan düz yüzeyli saydam yada donuk malzemeye parşömen denir. Kireç suyundan geçirilmiş sepilenmemiş koyun, keçi, domuz yada eşek derisinden elde edilir.

Kağıt sanayisinde Parşömen kağıdı, sülfürik asit etki ettirilerek yüzeyi sertleştirilmiş, organik sıvıların (yağlı maddeler, sıvı yağ, gres vb.) sızmasına, suya, hatta kaynar suya karşı dayanımı artırılmış kağıttır. Pergament kağıdı ya da sülfürize kağıt da denir.

Hala bazı parşömenciler tarafından uygulanan eski parşömen hazırlama biçimi şöyle özetlenebilir: bilinen nehir alışmasından sonra deri, gergi tahtası (gergef) üzerine bir ip ya da takoz sistemiyle yerleştirilir. Bu durumdayken, özel bir bıçakla derinin iç yüzündeki et parçaları temizlenir; bıçağın sırtı ise deri yüzünün perdahlanmasında kullanılır. Daha sonra iç yüzü kireçle, dış yüzü kuru olarak sünger taşıyla zımparalanır ve deri, çerçeve üzerinde zamanla kurumaya bırakılır. Çerçeveden çıkarılan deri, yüzeyindeki kabartıları ortadan kaldırmak için kazınır ve yeniden süngertaşıyla parlatılır. Ardından dış yüzü ince bir jelatinli yapışkan ya da nişasta tabakasıyla sıvanır.

Günümüzde deriyi elle temizleme ve bitirme işlemlerinin yerini mekanik yöntemler almıştır; ama gergi tabakasında kurutma hala büyük dikkat gerektiren bir iştir. Çünkü deri gerginliğe bağlı olarak beyaz, donuk ya da yarı saydam olacak biçimde kurur.

Günümüzde beyaz parşömen başlıca vurmalı çalgılarda (davul, kasnak, timba, vb.), yarı saydam parşömen ise lambalarda kullanılır; parşömenin eski kullanım alanları (minyatür, bazı lüks baskılar, ciltler, vb.) bugün de geçerlidir.

parşömen, parşömen nedir, parşömen ne demek, parşömen neye denir, parşömen ile ilgili bilgiler, parşömen hakkında bilgi, parşömen ne demektir, parşömen anlamı, parşömen özellikleri, parşömen hakkında kısa bilgi, parşömen nasıl elde edilir, parşömen neden yapılır, parşömen kağıdı, parşömenin yapılışı, parşömenin tarihi, parşömenin tarihçesi
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim