Hakkında Bilgi

Pektin Nedir

Pektin nedir
Özellikle bitki hücrelerinin orta lamelinde bulunan büyük moleküllü, karbonhidrat karışımı maddeler.Pektin, bitkilerin ve meyvelerin hücre duvarlarının başlıca bağlama bileşenidir. Kimyasal olarak polisakkarittir, galakturonik asit moleküllerinin birbirlerine düz zincir halinde birleşmesi ile oluşur; Omurgada çok köşe zincirli olan bölgelere “tüylü bölgeler”, ve az köşe zincirli olan bölgelere de “düzgün bölgeler” denmektedir. Pektinin şekerle birlikte jel oluşturma özelliği vardır.

Bu nedenden dolayı, pektin şeker kombinasyonu ile gıda endüstrisinde kalınlaştırıcı ajan olarak kullanılmaktadır. Pektinin iyi bilinen kullanım alanı reçel yapımıdır. Birçok meyve pektin içerir, fakat reçel yapımında jel oluşturacak kadar yeterli pektin içermez; bu nedenle reçelin kalitesini arttırmak amacıyla pektin ilave edilir.

Pektin, özellikle reçel yapımında kullanılan özel bir şekere (jelleştirici şeker) ilave edilir. Pektin ve şeker ısıtılınca bir ağ oluşur. Bu da reçelin pişirme esnasında neden kalınlaştığını açıklar.
Jel oluşturabilecek kadar yeterli pektin içeren meyve grupları sınırlıdır; bir örnek ayvadır. Ticari olarak pektin elma ve portakal posasından elde edilir.

Biyoloji, Pektin, Pektin nedir, Pektin ne demek, Pektin ile ilgili bilgiler, Pektin hakkında bilgi, Pektin ne demektir, Pektin anlamı, Pektin ile ilgili bilgi,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim