Hakkında Bilgi

Plato Çeşitleri

Plato Çeşitleri
Karstik Platolar
Ülkemizde özellike eriyebilen kayaların yaygın olduğu (kalker) Akdeniz Bölgemizde karstik arazi ve karstik platolara rastlanır. Bu platolara en güzel örnek Taşeli'dir. Bu plato güneyden kuzey güney yönünde uzanan küçük akarsuların kalkerli araziyi parçalanmasıyla oluşan düzlüklerden oluşmuştur. Taşeli platosu üzerinde nüfus azdır. Nedeni toprakların karstik olması yani kireç oranının yüksek olması ile taban suyunun derinde olmasıdır.

Lavlarla Örtülü Platolar
Volkanik olaylar sonucunda yerin iç kısımındaki lavlann kırık alanlar boyunca yüzeye çıkıp çukur alanları doldurmasıyla oluşan geniş düzlüklerdir. Bu platolara ömek olarak Kuzeydoğu Anadolu'daki Erzurum, Kars, Ardahan platolan ile İç Anadolu'da Ürgüp - Göreme çevresindeki küçük platolardır.

Tabaka Düzlüğü Platoları
Yüzeydeki sert tabakanın üzerinde gelişmiş geniş düzlüklerdir. İç Anadolu'daki Cihanbeyli, Obruk, Haymana ve Bozok (Kızılırmak) Platoları bunlardandır. Ayrıca Güneydoğu Anadolu'da Fırat ve Dicle'nin derin şekilde parçalayarak oluşturduğu Gaziantep ve Şanlıurfa platoları da diğerleridir.

Aşınım Platoları
Yeryüzünün yüksek alanları çeşitli dış kuvvetler tarafından aşınıdırılarak düzleştirilmektedir. Düzleşen bu geniş alanlar daha sonra epirojenik hareketlerle tekrar yükselebilir. Bazen bu alanlar akarsular tarafından parçalanır. Bu platoların en önemli örneği Kocaeli platosudur. Çatalca ve Kocaeli platoları aynı zamanda alçak plato özelliği taşımaktadır.

Plato, Platolar, Plato Çeşitleri, Plato Çeşitleri nelerdir, Türkiyede görülen Plato Çeşitleri, Plato Türleri, Platolar hakkında, Platolar nasıl oluşmuştur, Türkiyede hangi platlar vardır, Türkiyede bulunan platolar,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim