Hakkında Bilgi

Polis Koleji Başvuruları

Polis Koleji Başvuruları
Polis Kolejleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu Liselerinin Fen Bilimleri öğretim programlarına uygun olarak lise derecesinde eğitim ve öğretim yapan Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak kurulmuş, parasız yatılı ve resmi üniformalı okullar olup Ankara ve Bursa illerimizde bulunmaktadır.
Polis Koleji Mezunları; Emniyet Teşkilatına orta ve üst kademe amir yetiştiren Polis Akademisinden mezun olduktan sonra Komiser Yardımcısı rütbesi ile Emniyet Teşkilatında çalışmaya başlamaktadırlar.
Polis Kolejlerine Yerleştirme İşlemi; Adayların Ankara Polis Kolejinde yapılan sınav sonucu düzenlenen başarı listesindeki sıraları ve tercihleri göz önünde bulundurularak yapılır.

Adaylar internet üzerinden başvuruda bulunabilecekleri gibi başvurusunu öğrenim gördüğü okul müdürlüğünden de yapabileceklerdir.(İnternet üzerinden başvuru yapanların mutlaka öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne başvurularının elektronik onaylamalarını yaptırmaları gerekmektedir.)
Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacak adayların tespiti OYP (Orta öğretime yerleştirme puanı) göre yapılacaktır. Ortaöğretim yerleştirme puanı değerlendirilmesi sonucunda erkek ve kız adayların sıralaması ayrı ayrı yapılır.
Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

Polis Kolejlerine öğrenci alımı iki aşamada yapılmaktadır;
I.Aşama: MEB tarafından yapılan Seviye Belirleme Sınavları sonunda hesaplanan Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP) göre Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacak adayların belirlenmesi;
SBS sınavı 81 il merkezi ve gerekli görülen ilçe merkezlerinde yapılacaktır.
II. Aşama: Polis Kolejine Giriş Sınavıdır. Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP) göre belirlenen adayların katılacağı ve Ankara Polis Koleji Müdürlüğünce yapılacak olan sınavdır.
Ortaöğretim yerleştirme puanına göre en yüksek puandan en düşük puana doğru o yıl Koleje alınacak öğrenci sayısının on katı kadar aday başarılı sayılır. Ancak Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacak adayların belirlenmesi öncesinde Koleje başvuru sayısı dikkate alınarak bu sayı Kolej Müdürünün teklifi ve Genel Müdürün onayı ile yirmi katına kadar arttırılabilir.

Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP) göre Polis Kolejine Giriş sınavına katılmaya hak kazanan adaylar internet adreslerinden ilanen duyurulduktan sonra başarılı olan adaylar İl Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şubelerine başvuracaklardır.

Polis Kolejine Giriş sınavına katılmaya hak kazanan adaylar, Polis Koleji Müdürlüğü’nde yapılacak olan Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacaklardır. Polis Kolejine Giriş Sınavı Mülakat, Beden Eğitimi Sınavı ve Yazılı Sınav (test) aşamalarından oluşmaktadır.

ADAYLARDA ARANILACAK ŞARTLAR
Adayların E-Başvuru Kılavuzu 1.bölüm 2.maddesi ve Polis Kolejine Giriş Yönetmeliği 7.maddesindeki şartları taşıması gerekmektedir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ;
İl Emniyet Müdürlükleri Eğitim Şubeleri, İlköğretim Okulu Müdürlükleri ve aşağıdaki adreslerden öğrenilebilir.

Yazışma Adresi :
Ankara Polis Koleji Müdürlüğü Çamlıca M. 06200 YENİMAHALLE / ANKARA
Bursa Polis Koleji Müdürlüğü Mimar Sinan M. YILDIRIM / BURSA

Telefon :
Ankara Polis Koleji ; 0 312 397 30 40
0 312 397 30 50 (Faks)
Bursa Polis Koleji ; 0 224 366 60 10-11
0 224 367 56 77 (Faks)

Polis Koleji Başvuruları, Polis Koleji Başvurusu, Polis Koleji Sınavı, Polis Koleji Nerede, Polis Kolejinin Adresi, Polis Kolejinin Telefon Numarası, Polis Koleji Ankara, Polis Kolejine Başvuru
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim