Hakkında Bilgi

Prefabrik Nedir

Prefabrik Nedir - Prefabrik Hakkında Bilgiler
Prefabrik kelimesi prefabrike asıl anlamını taşımaktadır. Türkçeye ingilizceden geçen prefabrik kelimesi, pre yani ön anlamında ve sonrasında fabric yani yapı anlamında birleştirilerek prefabric anlamını kazanmıştır. Kısalarak ingilizcede prefab, uzun olaraksa prefabricate, prefabricated, prefabrication olmak üzere çeşitli anlamlar kazanmıştır.

Prefabrik kelimesi asıl anlam olarak ön üretimli küçük prefabrik ev anlamına gelmesine rağmen ön üretimli olan ve portatif, hazır üretilmiş, ayrıca bu sektöre hitap eden birçok bileşenide kapsamaktadır. Örnek vermek gerekirse buna prefabrik ev, prefabrik villa, prefabrik yapı, prefabrik bina, prefabrik konut, prefabrik site, prefabrik sosyal tesis, prefabrik hangar, prefabrik şantiye, prefabrik çalışma sahası, prefabrik kapalı saha, prefabrik fabrika gibi kısa kısa bahsedebiliriz. Kullanım alanına göre prefabrik kabin ve prefabrik konteynerlerde bu prefabrike kelimesinin kapsadığı ön üretimli hazır yapılardandır.

Prefabrik kabinler için kullanım alanları GSM kabini, satış kabini, pazarlama kabini, gişe kabini, güvenlik kabini, bekçi kabini, büro kabini, ofis kabini, wc kabini, duş kabini, tuvalet kabini veya diğer her kullanıma sahip, her yerde her amaca uygun şekilde kabinler olarak sırayalabiliriz. Konteynerler ise kabinler gibi depo konteyneri, ofis konteyneri, şantiye konteyneri, fabrika konteyneri, gişe konteyneri, güvenlik konteyneri, stok konteyneri, wc konteyneri, duş konteyneri, tuvalet konteyneri şeklinde başlıca sıralanabilir.
Parçaları önceden hazırlanıp birleştirilerek oluşturulan, kurma.

Prefabrik Konut
Duvar, kapı, pencere ve diğer elemanları fabrikasyon olarak üretilen ve konutun yapılacağı beton platform üzerine monte edilen konut.
Prefabrik; Prefabrik sözcüğü türkçe bir kelime olmayıp ingilizceden dilimize gelmiştir. Bu kelimenin aslı ” prefabricate ” yani ” parçaları önceden hazırlamak” dır.
Prefabrik; parçaları fabrikalarda hazırlanmış ve montaj edileceği yere bu parçalar nakledilerek ve orada önceden planlandığı gibi parçaların birleştirilmesi yani montajının yapılmasından sonra ort Aya çıkan yapılardır. Prefabrik ile tek katlı ya da çok katlı yapılar inşa etmek mümkündür.
Prefabrik ile, evler, sosyal tesisler, okullar, şantiye yapıları, hastaneler, kamp alanları, havuzlar ve bilumum alanlarda kullanılabilecek yapılar ort aya çıkartılabilmektedir.

Prefabrik yapıların avantajları özellikleri avantajları
Yerinde imalat uzun ve zahmetli ve işçilik maliyetleri fazla bir iştir. iş fabrikasyon olursa özellikle donatı ve beton kalitesi yükselir. ekonomiktir . Birçok kalıp malzemesinin yerine tek kalıpla yüzlerce mamul alınmaktadır buda kalıp maliyetini büyük oranda azaltmaktadır. zaman faydası sağlamaktadır kısa zamanda işin bitirilmesine neden olur.ayrıca sıkıştırma pres tekniği kullanılarak betondaki havaları alarak yoğunluğunu artırmaya yarar.bu yöntemde betonun su emme oranını azaltarak donma çözünmede deformasyonu engellemektedir ve daha sayılmayacak kadar çok faydalar sağlamaktadır.

Prefabrik Hakkında Bilgiler
Prefabrik yapılar modüler olmasından dol ayı daha önceden planlanarak ve ihtiyaçlara göre üretilebilir
Prefabrik yapılar diğer yapılara göre çok daha pratik olup çok daha kısa sürede teslim edilebilir
Prefabrike yapılar diğer yapılara göre daha esnektir ve depreme, zemin kaymalarına dayanıklıdır
Prefabrike yapılar her isteye cevap verebilecek niteliktedir
Prefabrikte odalar, balkonlar, banyolar istenilen yerlere yerleştirilebilir
Prefabrik yapıların ısı ve ses yalıtımı diğer yapılara göre çok daha fazladır
Her türlü alana ve büyüklüğe göre üretilebilmesi
isteğe göre değişebilen görünüm seçeneklerinin olması
istenmeyen ya da değiştirilmesi gereken bölümlerin çıkarılabilmesi veya değiştirilebilmesi
Çevreyi kirletmeden ve etrafa rahatsızlık vermeden oluşturulması
Temel gerektirmeden, tek katlı yapılar için zemine atılan grobeton üzerine kurulumu ve çok katlı yapılar için zemine atılan rayde temel üzerine kurulum imkanı
Prefabrike yapının isteğe göre çatı kaplama malzemesinin ve duvar kaplama malzemesinin ham madde özelliğinden rengine kadar, birbirinden zengin olanakların tanınması imkanı
Prefabrikte; trapez saç, single ve kiremit çeşitlerinin kullanılabilmesi
Prefabrik yapıların iç ve dış duvarlarında fibercement, PVC, yalı baskı, sıvalı mantolama ve bisküit tuğla gibi çeşitlilik sağlayabilmesi.

Prefabrik evlerin ömrü ne kadardır
Prefabrik evlerin ömrü en az 40 ila 70 yıl arasında değişmektedir. Prefabrik dendiği zaman genelde insanlarımızın aklına deprem evi yani basit yapılar akla geliyor. Fakat prefabrik yapılar hangi teknikle üretilirse üretilsin yaz – kış kullanılabilecek şekilde tasarlanıp imal edilmektedir.

Prefabrik yapılara kullanılan malzeme ve tekniğe göre minimum 40-70 yıl arası ömür biçebiliriz. Prefabrik yapılarda çelik, çimento yongalı levhalar ( betopan-fiberciment ) kullanılır. Ses ve ısı yalıtımları projelendirilir.

prefabrik nedir, prefabrik hakkında bilgi, prefabrik ne demek, prefabrik nerelerde kullanılır, prefabrik ev, prefabrik evler, prefabrik villa
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim