Hakkında Bilgi

Rejenerasyon nedir

Rejenerasyon nedir
Canlılarda görülen, yaraların ve yıpranmış organların yenilenmesi olayı.erginleşmiş bireylerin normal yaşantılarında bazı doku ve hücrelerinin yenilenmesi ya da verilen kayıpların tekrar yerine konması.

Fizyolojik yenilenme (Rejenerasyon); normal yaşantıda bazı vücut doku ve hücrelerinin sürekli olarak yaptığı yenilemedir. Örneğin, epitel tabakası ve kan hücrelerinde, eklem bacaklılarda üst derininin atılması, kuşlarda tüy, memelilerde kıl, geyiklerde boynuz değişimi, vs. Onarımsal yenilenme (Rejenerasyon); vejejatif çoğalma sırasında ya da yaralanmalarda vücudun eksik kısımlarının tamamlanmasıdır. Örneğin bazı eklem bacaklılar, balıklar, amfibiler de genellikle genç dönemlerde yitirilen üyeler yenilenebilir. Bunun en bilinen örneği, kertenkelelerin kuyruklarını yenilemesidir. Çoğu omurgasız hayvan, vücudunun tamamını yenileyebilir. Örneğin Halkalı solucanlar, ortadan bölündüklerinde arka kısım ön tarafı, ön kısımsa arka tarafını tamamlayabilir.

Yenilenme yeteneği hayvanın yaşı, organizasyon derecesi geliştikçe azalır. Gelişmiş çok hücrelilerde yenilenme genellikle olmaz, dokuların bazılarında hiç görülmezken (beyin, retina), bazı dokularda görülür.

Biyoloji, Rejenerasyon, Rejenerasyon nedir, Rejenerasyon ne demek, Rejenerasyon neye denir, Rejenerasyon hakkında, Rejenerasyon ile ilgili bilgiler, Rejenerasyon bilgi, Rejenerasyon hakkında bilgi, Rejenerasyon ne demektir, Rejenerasyon anlamı, Rejenerasyon ile ilgili bilgi, Rejenerasyon neye denir,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim