Hakkında Bilgi

Rönesans sanatı ne demek

Rönesans sanatı ne demek
Rönesans sanatı ( İng. Renaissance Art ): 14.yy'da İtalya'da başlayarak ,16 yy,a dek tüm Batı ve Orta Avrupa'ya yayılan sanat hareketi.

Rönesans nedir
xiv. yüzyil ortasinda italyada meydana gelen, xv. ve xvi, yüzyillarda bati avrupadaki ülkelere yayilan, edebiyat, sanat ve bilim alanindaki uyanişa verilen ad. rönesans, avrupada, orta çağdan yeni çağa geçişi, hazirlayan bir harekettir. ilkin italyada başlamiştir, italya da, donte (1265 -1321) petrarca (1304 - 1374), boccacio (1313 - 1375) gibi yazarlar, rönesans hareketinin öncüsü olmuşlardir. rönesans hareketinin başlamasinin sebepleri arasinda şunlar vardir: eski yunan ve latin edebiyat, felsefe ve bilimlerinin incelenmesi, bunlarin okullarda okutulmağa başlanmasi; matbaanin icadi ile geniş halk kitlelerinin yeni buluş ve düşünüşleri kolayca okuyabilme imkâninin sağlanmasi : avrupada bilim adamlarini ve sanatkârlari koruyan bir sinifin meydana gelmesi.

Rönesans sanatı, Rönesans sanatı nedir, Rönesans sanatı hakkında bilgi, Rönesans sanatı ile ilgili bilgi, Rönesans sanatı anlamı,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim