Hakkında Bilgi

Rusya ve Türkiye arası vize uygulaması kaldırıldı

Rusya ve Türkiye arası vize uygulaması kaldırıldı.
Türkiye ile Rusya arasında yapılan Geri Kabul Anlaşması’ sonrası iki ülke vatandaşlarının vizesiz olarak karşılıklı seyahatlerine ilişkin anlaşmanın bu günden itibaren yürürlüğe girmesi üzerine ilk yolcular bugün 16.04.2011 saat 09.00’da Moskova Ekaterinburg kentlerinden İstanbul’a geldi.

Türkiye ile Rusya arasında vize uygulamasının kalkmasının ardından Atatürk Havalimanı’ndan Türkiye’ye vizesiz giriş yapan ilk Rus yolcular, uygulamadan duydukları mutluluğu Türkçe olarak "Çok güzel" ve İngilizce olarak da "Süper" diye dile getirdiler.

Rusya’nın Eketerinburg kentinden Atatürk Havalimanı’na gelen yolculardan İrina Kromm, herhangi bir sorunla karşılaşmadan Türkiye’ye vizesiz giriş yaptığını belirterek," Çok sevdiğim ülkenize artık sık sık geleceğim " dedi. Yolculardan turizmci Anna Kaysorova, uygulamayla ilgili düşüncelerini Türkçe olarak "Çok güzel, mutluyuz. Turizmin aynı zamanda eğitimini de yapıyorum. " sözleriyle dile getirdi.

ÇOCUKLAR DA VİZESİZ İLK YOLCULARDAN

Bu arada, Moskova’dan gelen yolcular arasında 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne katılacak Rusya ekibi de yer aldı. 22 kişilik çocuk grubu ellerinde Türk bayraklarını sallayarak " Merhaba Türkiye" diye bağırdılar.

Atatürk Havalimanı’ndaki pasaport görevlileri, giriş yapan Rus yolcuların daha önce olduğu gibi Türkiye’de kalacakları her bir gün için yanlarında 50 dolar bulundurmaları gerektiğini belirttiler.

RUSYA’YA TURİST OLARAK GELİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Türkiye ve Rusya arasında varılan anlaşmaya göre iki ülke vatandaşları, turistik amaçla yapacakları vizesiz girişlerde tek girişte aralıksız 30 günden, 6 ay içinde ise 90 günden fazla kalamayacak.

Rusya’ya turistik seyahat yapacak olan Türk vatandaşlarının pasaportlarının geçerlilik süresinin en az 6 ay olması, herhangi bir yerinde yırtık veya çok eski olmaması gerekiyor.

Türk vatandaşlarının uçakta verilecek göçmen kartının iki tarafını da Latin harflerle doldurduktan sonra, pasaport kontrolündeki görevliye vermesi gerekiyor. Görevli memur göçmen kartının bir tarafını yırtıktan sonra, diğer tarafını mühürleyip seyahat eden kişiye verecek.

Turist olarak gelen vatandaşın, bu göçmen kartını pasaportu kadar dikkatli saklaması ve ülkeden ayrılırken yine pasaport kontrolü yapan memura sunması gerekiyor.

Rusya’ya turist olarak gelecek Türk vatandaşlarının dikkat etmesi gereken
diğer konuyu da Rusça’da "Registratsiya" olarak bilinen kayıt işlemi oluşturuyor. Yasaya, göre ülkeye giriş yapan her yabancının polise 3 iş günü içinde kayıt
yaptırması gerekiyor.

Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türk vatandaşları için kayıt işlemini 7 iş gününe çıkardığı için daha fazla kalacak kişilerin bu işlemi kaldıkları otel görevlisine, otelde kalmıyorlarsa misafiri olduğu kişinin evinin yakınındaki polis karakoluna mutlaka yaptırması gerekiyor.

Rusya’da 7 iş gününden fazla kaldığı halde kayıt yaptırmayanlar polis kontrolü sırasında tespit edilmeleri halinde sınır dışı edilme ve Rusya’ya tekrar girememe tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Vizesiz dolaşımın başlamasının ardından Türkiye’den Rusya’ya gelecek turist sayısının en az 3 kat artacağı öngörüsünde bulunan THY, İstanbul-Moskova sefer sayısını haftada 5’e yükseltti.

Yetkililer, bazı firmaların işçileri turist gibi getirip Rusya’da çalıştırmak isteyebileceğine dikkati çekerek, buraya çalışmak için gelenlerin mutlaka çalışma vizesiyle gelmeleri, aksi takdirde son derece zor duruma düşebilecekleri uyarısında bulundular.

Kaynak: Haber3
Rusyaya vize kaltımı, Rusyaya vize kalktı, Rusyaya vize ne zaman kalktı, Rusyaya vizesiz gidilecekmi, Rusyaya vizesiz nasıl gidilecek, Türkiyeden Rusyaya vizesiz gitmek, Türkiye Rusya vize kalktı,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim