Hakkında Bilgi

Saç Biti Nedir

Saç Biti Nedir?
Saç bitleri insan saçında yaşayan ve üreyen çok küçük , kanatsız, günde 2-8 kez kan emerek beslenen gri böceklerdir. Sirke denilen yumurtaları görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır ve genellikle enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasında saç tellerine tutunmuş halde bulunurlar. Sirkeler kir veya kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Önce etkili bir ürün ile öldürülmeli, sonra bu amaç için yapılmış ürünün kutusundan çıkacak olan özel bir tarak ile saçtan temizlenmelidir.

Saç biti insan vücudu dışında yalnızca 48 saat yaşayabilir ve evcil hayvanlar üzerinde yaşayamaz. Sirkeler ise insan vücudu dışında kumaş ve battaniye üzerinde 10-15 gün canlı kalabilirler.

Bit Nasıl Bulaşır?
Bitlenmenin yaygın olarak düşünüldüğü gibi pislikle bir ilgisi yoktur; aslında bit temiz, sağlıklı saçı, kirli saça tercih eder. Yetişkin ya da çocuk, herkes bitlenebilir. En yaygın belirtisi, başın ve ensenin şiddetle kaşınmasıdır. Saç biti son derece bulaşıcıdır. Tarak, fırça, eşarp, yastık, şapka ve tüylü oyuncaklar gibi paylaşılan kişisel eşyalar ile yayılırlar. Tekrarlanan salgın riskini azaltmak için bu eşyaları paylaşmaktan kaçınılmalıdır.

Bitlendiğimizi Nasıl Anlarız?
Bitlenmeyi gösteren ilk ipucu sık sık kafa derisinin kaşınmasıdır. Biti tespit etmek ve yayılmasını engellemek amacıyla, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler ışıktan kaçtıkları için, yalnızca saç kılına yapışmış küçük beyazımsı, oval yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz.


Bitlenmenin Tedavisi Nasıldır?
Tek uygulama ile kısa sürede etki göstermeli. Güzel kokulu, saçları dolaştırmayan, taramayı zorlaştırmayan, etrafa bulaşmayan, boyalı ve permalı saçlarda problem yaratmayan özelliklere sahip olmalı. Kalıcı etkisiyle bitlerin saça tekrar yerleşmesini engellemeli. Sadece bitleri değil, sirkeleri de yok etmeli. Kullanıcı tarafından iyi tolere edilmeli, yan etkileri olmamalı. Kullanıcıya toksik etkisi olmamalı

Tedavi Türleri
Kimyasal tedaviler
Kafa biti için bir kimyasal tedavi seçmeden önce şunları göz önüne alın: Tedavi ettiğiniz kafalarda gerçekten kafa biti olduğundan emin olun ve yoksa tedavi etmeyin. Mevcut olan önleyici bir tedavi yoktur; bu durumda, kafasında bit olmayan ve tedavi uygulayan aile üyelerinde bir etkisi olmaz ancak kimyasal tedaviye karşı direnç geliştirteceklerinden bit sorununa katkıda bulunurlar.

Oniki aylıktan küçük bebekler, gebe veya emziren kadınlar ya da kafa derisi tahriş olmuş veya iltihaplı kişiler tedavi görmemelidir. Tavsiye için bir sağlık profesyoneline danışın.

Ürün gözlerinize girmesin.

Birçok ürünün çok ağır bir kokusu vardır. Herhangi bir süre için saçta bırakılan ağır kokulu bir madde çocuğunuzun sinirlerini bozabilir.

Ticari bir kafa biti ilacı denerken kesinlikle önce etiketi okuyun ve belirtildiği şekilde uygulayın. Çaresiz durumlarda, bitleri öldürmek çabasıyla ürünü, önerildiğinden daha fazla kullanmak çekici gelebilir. Ancak, dozu artırmanın tedavinin ne kadar iyi sonuç verdiği üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Çocuğunuzun başında haşarat ilaçları, eter veya gazyağı kullanmayın.

Isı ürünü etkisizleştirebileceğinden tedaviden sonra saçınızı kurutma makinesi ile kurutmayın.

Tedaviden sonra saçınızı 1-2 gün yıkamayın.

Ürünü saçın her teline, baştan sona uygulayın, 20 dakika bırakın ve iyi kaliteli bir bit tarağı ile tarayarak ürünü bir kağıt havluya silip çıkarın.

Ölü bitler bulunmuşsa, ürün işe yaramış demektir. Ancak, hiç bir ürünün yumurtaları öldürdüğü görülmediğinden, ilk tedaviden sonra yumurtadan çıkmış olan bitleri öldürmek için, yedi gün sonra kimyasal tedavinin yeniden uygulanması gerektiğini anımsamak önemlidir.

Canlı bitler bulursanız, tedavi herhalde işe yaramamış olmalıdır. Ya içeriğinin farklı etkisi olan başka bir ürün kullanın (etiketi okuyun) veya tarak ve saç kremi yöntemini kullanın.

Tarak ve saç kremi yöntemi
Kafa bitleri, karınlarının altında bulunan küçük açıklıktan nefes alırlar. Saçın ve böylece bitlerin kalın ve yapışkan bir madde ile kaplanmasıyla bu açıklıklar kapanarak bitin nefes almasını yaklaşık 20 dakika durdurur. Bu yöntemin kullanılmasıyla bitler ne yazık ki ölmezse de yavaşlarlar, böylece onları yakalayabilirsiniz.

Nitbusting, kafa bitlerinin denetlenmesi için tarak ve saç kreminin (veya başka bir yapışkan ürünün) kullanıldığı bir yöntemdir. Bu yöntemin kullanılması bitleri veya yumurtalarını öldürmez ama iyi kaliteli bir takım taraklar onları temizleyecektir.

Evde çocuğunuzla Nitbusting yapıyorsanız, şunları yerine getirin:
1. Çocuğunuzu bacaklarınızın arasına yerleştireceğiniz alçak bir tabureye oturtmayı ve siz işi yaparken bir saat süreyle bir video seyrettirmeyi deneyin.
2. Akan saç kremini tutmak için çocuğun omuzlarına bir havlu veya mutfak kağıdı örtün.
3. Saçtaki tüm maddeleri çıkartın ve örgülerle bağları çözün.
4. Kafa derisine bolca saç kremi dökün ve tüm saç tellerini baştan başa bununla masaj yapın. Çok miktarda saç kremi kullanacaksınız. Bitlere ulaşmasını sağlamak için her saç telinin kaplanması gerekmektedir.
5. Bitler kafa derisine yakın yaşar, o nedenle kafa derisine yakın saç tellerini kapladığınızdan emin olun. Saç kremini saçın tüm uzunluğuna sürmeniz gerekmez. Taramak onu yeterince yayacaktır. Uygulamanın amacı, onları tarakla yakalayana kadar kafa bitlerinin hareketlerini kısıtlamanızdır.
6. Saç kremini uyguladıktan sonra, büyük bir tarak kullanarak saçtan enseden başlayıp tepeye doğru küçük bölümler ayırarak çalışın. Yumurtalar sıklıkla kulakların arkasında ve başın arkasına doğru olan yerlerde bulunur. Bu yöntemi
kullanarak kafa bitlerini büyük bir olasılıkla başın tepesinde ve ön tarafında bulacaksınız.
7. Saç çözülüp düzeltilebilecek hale geldiğinde her bölümü birkaç kez taramak için ince bir bit tarağı kullanın.
8. Her taramadan sonra saç kremini kağıt havluya silin. Çocukta kafa biti varsa, bunları havluda göreceksiniz.
9. Kağıt havluda daha başka bit, kurtçuk (yeni yumurtlanmış bit) veya yumurta kalmayana kadar her bölümü taramayı sürdürün. Sık sık, yok etmenin uzun zaman aldığı birçok eski yumurta zarı göreceksiniz.
10.Her saç bölümünü taramayı ve yeniden taramayı bitirdiğinizde, ya yeniden örün veya arkaya bağlayın. Çok kısa ise, çocuğa ilginç bir saç biçimi önerin! Oğlanlar saçlarının dik kalmasınından hoşlanırlar.

Tarak ve saç kremi yöntemi hakkında bilmeniz gereken diğer şeyler
Saçın uzunluğuna ve türüne bağlı olarak, saçın düğümlenmemesi için, saç kremini sürmeden önce uzun ve kalın saçları düzgün bir şekilde bölümlere ayırmak daha kolaydır.

Kafa bitleri çoklukta başın tepesinde toplandıklarından saçın bu son bölümlerine ulaşana değin yetişkin bitleri bulamayabilirsiniz. Ancak, iyice bitlenmiş olan kafaların her tarafından bir vardır. İyi bir kafa biti tarağı kurtçukları da ortadan kaldırmalıdır. Bunları çıplak gözle görmek güç olabilir, ama kağıt havluya küçük haşarat gibi çıkarlar.

Bitlenme tedavisinde kullanılan çeşitli maddeler şunlardır:
* Gamma Benzen Hekzaklorid
Böceğin sinir sistemini felç ederek etki gösterir. Ülkemizde yasaklanmıştır.

* Benzil Benzoat
Deri ve mukozayı tahriş ettiği için bit tedavisinde pek tercih edilmez.

* Fenotrin (Sumitrin)
Işıkta stabilitesini koruyamaz. Uygulamadan sonra güneş ışığı altında etkinliğini yitirir. Bu nedenle kalıcı etkisi yoktur.

Bit Çeşitleri
Baş, kıl, elbise, at, köpek biti en çok bilinenleridir. Eklembacaklılar (Arthropoda) şubesinin, böcekler (Insecta) sınıfının bir takımı. Bitlerde metamorfoz (biçim ve yapı değişmeleri) bulunmaz. Yumurtadan çıkan yavrular, ergine benzerler. Onlar gibi kan emerler. Kuşlarda yaşayanlara ısıran bitlermaymunlar, toynaklı memeliler (at, koyun, sığır vs.), kemiriciler (tavşanlar, fareler vs.), etçil memelilerden bazıları (köpek, kurt, morslar) üzerinde barınırlar.

İnsanlar üzerinde yaşayan bitler üç türlüdür: denir. Her kuş türüne musallat olan bir iki bit türü vardır. Memelilerde asalak olarak yaşayanlar; insanlar,

Baş biti (Pediculus humanus capitis)2-3 mm boyunda olup, insanların başında yaşar. Dişisi halk arasında sirke denilen yumurtalarını özellikle ense ve kulak arkası saç kıllarının diplerine kitin kılıfı ile tek tek yapıştırır. Yavrular 2-3 haftada ergin hale gelirler. Fazla yaygın bir türdür.

Kıl biti (Phthirius pubis)Baş hariç, vücudun sakal, göğüs gibi diğer kıllı yerlerinde barınır. Kıl diplerine gömülü olarak görülür. Fazla kaşınmaya sebeb olur. 1-1,5 mm uzunluktadır.

Elbise biti (Pediculus vestimenti)Vücudun tüysüz veya az tüylü yerlerinde yaşadığından vücut biti de denir. 3-4 mm boyundadır. Yumurtalarını çamaşırların kıvrımlı yerlerine yapıştırır. Tifüs hastalığını yaydığından çok tehlikeli bir asalaktır. Tifüs mikrobu bitin barsağında çoğalıp dışkısı ile insana bulaşır.

Farklı Bir Kaynak
Bitler insanın ve bazı hayvanların vücu­dunda asalak yaşayan, kanatsız, yassı gövdeli, çok küçük böceklerdir. Ayrı bir takım oluştu­ran bu böceklerin 3.300′den çok türü tanım­lanmıştır. Hepsi asalak olan bu türler ağız yapılarına ve beslenme biçimlerine göre emici bitler ve ısırıcı bitler adıyla iki büyük gruba ayrılır. Her iki gruptaki bitlerin yumurtaları­na sirke, yavrularına ya vsak denir.Emici bitler, başta insan olmak üzere me­melilerin dış asalağı olan ve yalnızca kan emerek beslenen gerçek bitlerdir.

Bu grubunen bilinen örneği olan insan biti (Pediculus humanus), temizlik koşullarına özen gösteril­mediğinde hızla çoğalarak büyük bit salgınla­rına yol açabilen çok tehlikeli bir asalaktır. İnsanı kaşındırarak ve derisinde yaralar aça­rak rahatsız etmekle kalmaz, çeşitli mikropla­rın taşıyıcısı olduğu için özellikle tifüs, dönüş­lü humma ve siper humması gibi ağır hastalık­lara da yol açabilir. Savaş zamanlarında ya da askeri birlikler, hapishaneler, yatılı okullar gibi çok sayıda insanın bir arada yaşadığı yerlerde, insandan insana kolayca geçen bit­ler aracılığıyla pek çok tifüs salgını çıkmıştır.

İnsan bitinin, yaşadığı yere göre adlandırı­lan iki alttürü vardır. Kirli beyaz ya da açık sarı renkteki vücut biti (elbise biti), daha çok giysilerin, özellikle iç çamaşırlarının dikiş yerlerine gizlenerek yaşar. Bu yüzden, vücut bitinden ve yumurtalarından kurtulmak için bitlenmiş çamaşırları kaynatarak yıkamak ve çok sıcak bir ütüyle ütülemek gerekir. Vücut bitinden daha küçük yapılı ve kahverengi ya da siyah gibi koyu renkli olan baş bitiyle savaşmanın en etkili yolu da, eczanelerde satılan özel şampuanlarla saçları yıkayıp sık dişli bir tarakla taramaktır. Gene insanın asalağı olan kasık biti (Phthirus pubis) de koltuk altları ile kasıklardaki kılların arasında yaşar, sirkelerini kıllara yapıştırır ve temizliğe dikkat edilmezse hızla çoğalarak deride kaşın­tılı, iltihaplı yaralar açar.

Kuşların, kümes hayvanlarının ve bazı me­melilerin vücudunda asalak yaşayan ısırıcı bitler, gerçek bitler gibi kan emmez. Üzerin­de yaşadıkları konağın tüy, kıl ve derisinden parçalar kopararak beslenirler. Çünkü ağız yapıları emmeye değil, ısırarak çiğnemeye elverişlidir. Hemen her memelinin ya da kuşun kendi türüne özgü ayrı bir biti vardır. Bu asalaklar, hangi türe özgüyse o türün adıyla anılır: Koyun biti, köpek biti, sığır biti, sıçan biti, tavşan biti, kuş biti, tavuk biti, güvercin biti gibi. Bitler konak türlerini kolay kolay değiştirmezler. Örneğin köpek bitinin koyunlara ya da sığır bitinin insanlara geçme olasılığı pek azdır.

Uzunlukları 0,3 ile 11 mm arasında değişen bitlerin gövdesi yassı ve genellikle yarı say­damdır. Göğüs bölümlerinde üç çift kısa bacak, bu bacakların ucunda da konağın derisine tutunmalarını sağlayan birer kanca bulunur.

Bitlerle aynı takımdan olmayan bazı küçük böceklere de yalnızca bu benzerlikleri nede­niyle bit adı verilmiştir. Gerçek birer bit olmadıklarını belirtmek için adlarındaki “bit” sözcüğü ile sıfat ya da tanım sözcüğü bitişik yazılan bu böceklerin çoğu eşkanatlılardan-dır. Örneğin bitki özsuyuyla beslendikleri için çok önemli bitki ve tarım zararlıları olan yaprakbitleri, kabuklubitler (koşniller), unlu­bitler (pamuklubitler) ve üzüm bağlarının en amansız düşmanı olan asmabiti (filoksera) bitlerle hiçbir akrabalığı olmayan eşkanatlı-lardır. Ayrıca, gene bitkilerden özsu emerek beslenen şeytantükürüklerinin bir adı da saly-alıbittir . Bu böceklerin hepsine birden bitkibitleri denir. Fındık içlerini yiyerek bes­lenen larvasına fındıkkurdu dediğimiz fındık-biti, önemli tahıl zararlıları olan buğdaybiti ve pirinçbiti gibi kınkanatlılar da gene bitlerle akraba olmadıkları halde bit adıyla anılır. Eşkanatlılar ile kınkanatlılardan ayrı bir ta­kım oluşturan odunbitleri (tahtabitleri) ve kitapbiti gibi küçük böcekler de bit adını taşıyan başka bir böcek grubudur.

Bit Nedir, Saç Biti Nedir, Bit Hakkkında, Bitlenme Ne Demek, Bit Nasıl Bulaşır, Bitlenmenin Tedavisi, Bit İlaçları, Sirke Nedir, Sirke Neye Benzer, Bitlenince Ne Yapmalı, Sirke Nasıl Bişeydir, Sirke Neye Benzer, Bitlenince Hangi ilaç Kullanılmalı, Bitlenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz, Bit Çeşitleri, Bitler,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim