Hakkında Bilgi

Safra Yapısı ve Görevleri

Safra Yapısı ve Görevleri
Safra, karaciğerde hepatositler tarafından salgılanan, yeşilimsi sarı bir sıvıdır. Çoğu organizmada safra, yemekler arasında safra kesesinde depolanır ve yemek yenince hazmı kolaylaştırmak için oniki parmak bağırsağına salgılanır.

Safra sıvısında; su, yağ asitleri, kolestrol, safra tuzları, safra boyaları ve iyonlar bulunur.

Safranın Görevleri:
Safra yağın homojen halde dağılmasını sağlayarak lipazın etkinliği arttırır ve yağın sindirimini hızlandırır. Safra boyaları, dışkıya renk verir. Bağırsaktaki mikroorganizmaların ölmesini sağlar. Yağ asitlerinin emilimini sağlar. Safra boyaları gibi zararlı maddelerin vücut dışına dışkıyla atılmasını sağlar.

Safra sıvısı isimli bu salgı yalnızca yağları parçalamakla kalmaz. Parçalanan yağların incebağırsaktan emilmesine de yardım eder. Ayrıca bağırsakların vitaminleri emebilmelerini sağlayan özel kimyasal bileşimleri de içinde barındırır. Hatta aynı zamanda bağırsağın içindeki zararlı bakterileri öldüren bir antiseptiktir.

Safranın görevi, mideden incebağırsağa gelen besin bulamacındaki yağları bir ön işlemden geçirmektir. Bu ön işlem pankreas salgısının etkisini artıracaktır. İçinde çeşitli enzimler bulunan pankreas özsuyu yağların yanısıra nişasta ve proteinlerin sindirilmesine de yardımcı olur. İnce bağırsağın iç yüzeyini döşeyen mukozada da çok sayıda küçük salgıbezi vardır. Bu bezlerin salgıladığı bağırsak özsuyundaki çeşitli enzimler, o ana kadar yeterince parçalanmış olan besinlerin sindirilmesinde önemli rol oynar. Yemekten 3-5 saat sonra incebağırsaktaki besinlerin çoğu öğütülmüş olur. Böylece, karbonhidratlar basit şekerlere, proteinler aminoasitlere, yağlar da gliserol ile yağ asitlerine ayrışarak emilmeye hazır duruma gelir. İncebağırsakta bulunan emici hücreler emilmeye hazır besin moleküllerini yakalar ve emerler. Ardından bu besinleri kan dolaşımına verirler.

Safra, Safra nedir, Safra ne demek, Safra hakkında bilgi, Safra ile ilgili bilgi, Safranın yapısı, Safranın görevleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim