Hakkında Bilgi

San Pietro Kilisesi - Dünyadaki Tarihi ve Turistik Yerler

San Pietro Kilisesi - Dünyadaki Tarihi ve Turistik Yerler
Hıristiyan dünyasının merkezi olan Vatikan'daki San Pietro Kilisesi, 16. yüzyılda Papa Julius II tarafından yaptırılmıştır. Fakat bugünkü durumuna, üç yüzyıl boyunca süren onarım ve ilavelerle gelmiştir.

San Pietro Kilisesi uzunluğu 187 metre, genişliği ise 137 metre olan bir alanı kaplamaktadır. Kilisenin 284 adet sütunu ve 88 adet yarım duvar ayağı vardır. Mabedi 96 tane aziz heykeli süsler. Bu mabetin kubbesinin yapım işi, papa tarafından ünlü sanatçı Michelangelo'ya verilmiştir. Mabetin iç süslemeleri de Rönesans'ın çok ünlü sanatçılarından olan Rafael ve Bernin tarafından yapılmıştır.

Mabedin harika sayılan kısmı kubbesidir. Dünyanın en yüksek kubbesine sahip olan kilisenin kubbesinin çapı 42 metre, yüksekliği 132 metredir ve 16 sivri kemer içine örülmüştür. Kemer uçları yukarıdan bir aydınlık bacasında birleşir. Aydınlık bacası 16 çift küçük sütundan meydana gelir. Mozayiklerle süslü kubbenin içinde her harfi iki metre yükseklikte olan çepeçevre bir kitabe vardır. Hıristiyan tapınaklarının en büyüğü bu eserdir.

Dünyadaki Tarihi ve Turistik Yerler, San Pietro Kilisesi, San Pietro Kilisesi nerde, San Pietro Kilisesi nerede, San Pietro Kilisesi hakkında bilgi, San Pietro Kilisesi ile ilgili bilgi, San Pietro Kilisesi bilgi, San Pietro Kilisesi kısa bilgi, San Pietro Kilisesi özet bilgi,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim