Hakkında Bilgi

Adıyamanın Nesi Ünlü

Adıyamanın Nesi Ünlü
Adıyaman deyince akla: Basalla, yapıştırma, hıtap, gelir.

Adıyaman Nemrut Dağı
Adıyamanın ünü Nemrut Dağından gelir.Nemrut Dağı'ndaki kutsal alanda heykellerin dışında birçok da kabartma bulunuyor. Batı terasında bulunanlardan ilginç olan biri de aslan kabartmasıdır. Gezegenlerin dizilişleri incelendiğinde bunun Kommagene'nin I. Kralı Mithradates'in taç giydiği geceye; İÖ 109 yılının temmuz akşamına denk geldiği ortaya çıkar.

Dünyanın dört bir yanında ziyaretçilerin görmek için geldiği Nemrut Dağı 1987 yılında UNESCO'nun (Birleşmiş Milletler Eğitimsel, Bilimsel ve Kültürel Organizasyonu) kültür mirası listesine alındı. Dünyanın sekizinci harikası olarak nitelenen Nemrut Dağı, yeryüzünde güneşin doğuş ve batışının gözlendiği en güzel yerdir.

Yüzyılı aşkın bir süredir ayakta kalmak için çabalayan devasa heykellerin bazıları artık zamana yenik düştü. Şu sıralarda dağda bir faaliyet var; bu güzel eserlerin daha fazla tahrip olmasını önlemek ve kopan parçaları yerine koymak için çalışmalar yapılıyor.
2002 yılında başlayan bu çalışmalarla tonlarca ağırlıktaki heykellerin konservasyonu ve korunması amaçlanıyor.

Adıyaman Besni Üzümü
Besni üzümü, "peygamber üzümü" olarak da bilinen, genellikle Adıyaman ili ve ilçelerinden elde edilen bir kuruyemiştir. Adından da anlaşılacağı üzere, adını Adıyaman'ın Besni ilçesinden almaktadır. Daha merkezî düşünmek gerekirse; Besni şehir merkezine yakın köylerde yetiştirilmektedir.Dünyanın en lezzetli üzümüdür şeker oranı oldukça fazladır buda şarap üretimi için harika bir parametre olmasına rağmen yeterli tanıtım yapılamadığından şarap üretimi yerelleşmiştir.Oysa Besni üzümünden üretilen şarap çok lezzetli bir tad ve aromaya sahiptir.

Üretimi; kesim, taneleme, yağlama ve kurutma aşamalarından geçer. Patos olarak da bilinen Potasyum ve zeytinyağı karışımı ile yağlanıp kurumaya bırakılır. Zeytinyağı, asit 3 veya 4 oranında, Patos derecesi ise 15°C suda, ortalama 17°C olmalıdır. Bu oranlar, üzümün olgunluğuna, sağlamlığına ve hava şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Bölgede elde edilen ürünlerden başlıcaları; Adana, Gaziantep, Malatya, Adıyaman ve Sivas olmak üzere Dünyanın En Büyük Alışveriş merkezlerinde Besni Üzümü Adı Altında alıcı bulmaktadır.

Adıyaman Pirin Mağarası
Adıyaman merkez ilçeye 5 Km kadar kuzeyinde yer almaktadır. Antik PERRE kentinin erken Roma dönemine ait nekropol ( mezarlık alan ) Pirin köyünün yakınındaki karadağın yamaçları üzerineyayılan bu nekropolde 208 adet kaya mezarı bulunmaktadır. Yöre halkının “Pirin mağaraları” olarak adlandırdığı bu mezarlar kayalara oyularak yapılmıştır. Bugünkü Pirin köyüne adını veren Antik PERRE kentinin kuruluşu, kaynaklara göre Helenistik döneme kadar uzanmaktadır. Ancak bu kentin Kommagene döneminde yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Roma döneminde bölgenin en büyük şehirleri arasında yer alır. Daha sonra Bizans yerleşim yeri olarak görülen şehirde ayakta kalan ve kullanılan Roma çeşmesi ve surlarının bir kısmı ayaktadır.

Adıyaman Mağarası
Adıyaman ilinin 40 km. güneybatısında Göksu nehri kenarında aynı adla anılan köyün batısında kayalardan oyma tünel şeklinde birbirleri ile bağlantılı çok sayıda mağaralar yer almaktadır. Tarihte konut olarak kullanılan bu mağaraların M.Ö. 150 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. Balkonlara, bölmeli odalara ve kuyulara sahip bu mağaralara sadece bir insanın geçebileceği dar bir yolla ulaşılmaktadır. Buna rağmen Gümüşkaya mağaraları şehrin dışından gelen pek çok ziyaretçi tarafından ilgi görmektedir. Binlerce yıllık tarihe tanıklık etmiş bu mağaralar günümüz Türkiye’sinin en eski mağaralarındandır. Şu anda koruma altında olan bu mağaraların doğal görünümleri korunmaya çalışılıyor.

Çeşitli arkeologlar,yazı bilimciler ve tarih araştırmacıları hala bu mağaralarda incelemeler yapıp bazı bilgilere ulaşmaya çalışıyorlar. Bu da bize tarihi kalıntıların ne kadar önemli ve değerli olduğunu göstermektedir.

adıyaman, adıyamanın nesi ünlü, adıyamanın neyi ünlü, adıyamanın ünlüleri, adıyaman deyince ne akla gelir, adıyamanın ünlü şeyleri, adıyamanın ünlü yemekleri, adıyaman yemekleri, adıyaman nesiyle ünlü
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim