Hakkında Bilgi

Aksaray Coğrafyası

Aksaray Coğrafyası
Aksaray, ülkemizin kalbi sayılacak bir noktadadır. Edirne, İstanbul, Ankara, Adana, İskenderun karayolu ile Samsun, Kayseri, Konya, Antalya karayolu üzerindedir. 33-35 derece doğu meridyenleri ile 38-39 derece kuzey paralelleri arasında yer alır. Yüzölçümü 7626 km²dir. Aksarayın 6 ilçesi : 1.Ağaçören 2.Eskil 3.Gülağaç 4.Güzelyurt 5.Ortaköy 6.Sarıyahşi Ayrıca 191 köy ve kasabası bulunmaktadır.

YÜZEY ŞEKİLLERİ: Aksaray,yüzey şekilleri itibariyle düzlüktür.Denizden 1000 metre yükseklikte yer alır. İlin güneydoğusunda Hasan dağı (3268 m); Kuzeyi,orta bölümünden ayıran noktada uzanan ve Hasan dağı ile birleşen Ekecik dağı(2137 m), bu yaylada yer alan yüksekliklerdir. Aksarayın orta kesimleri, kuzeyi, güneyi tamamen ovalıklarla kaplıdır. Güneyde Obruk platosunun uzantısı ve Aksaray ovası bulunur. En önemli akarsuyu Uluırmaktır.7626 km² olan ilin 5713 km² si tarım arazisi, çayırlık, otlak ve meradır. Aksarayın en önemli gölü Konya ve Ankara ile müşterek sınırlara sahip oldukları Tuz gölüdür. Tuz gölü ülkemizin en büyük ikinci gölüdür, yüzölçümü 1500 km² dir, yurdumuzun en önemli tuz yataklarından biridir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ: Aksaray,etrafı kuzeyde Kuzey Anadolu (Karadeniz), güneyde Güney Anadolu (Toros) dağları; doğusu yüksek Doğu Anadolu Platosu,batısında İç Batı Anadolu yüksek platosuyla çevrili olan Orta Anadolu Bölgesinin Tuz gölü havzasında yer alır. Deniz etkisinden tamamen mahrumdur. Dolayısıyla orman yetiştirme ortamına sahip değildir. Yağışın diğer yörelere nazaran daha fazla olduğu Hasan Dağı eteklerinde altta ve üstte meşe,ortada bir kuşak halinde dağ kavağı, Ekecik Dağında meşe ormanları görülür. İlimizin bitki örtüsü Bozkır ikliminin tabii bitki örtüsü olan Bozkır bitkileridir. İklim; kışları sert, yazları kuraktır, yağışlar azdır. Havanın kuru olması ve kurutucu etkisi, az olan yağışın tesirini bir kat daha azaltır.

Aksaray, Aksarayın Coğrafyası, Aksaray Coğrafyası, Aksarayın coğrafi özellikleri, Aksarayın iklimi, Aksarayın iklim özellikleri, Aksaray ın Coğrafyası, Aksaray ın coğrafi özellikleri, Aksaray ın iklimi, Aksaray ın iklim özellikleri,

farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim