Hakkında Bilgi

Amasya gelenekleri

Amasya gelenekleri
Asker Uğurlama
Askere gidecek gençleri; haftalar öncesi akraba, komşu ve ahbaplar sırayla yemeğe davet eder, harçlık, giyecek gibi hediyeler verirler. Gençler askere gidecekleri gün bütün yakınları tarafından davul – zurna eşliğinde halaylarla, dualarla uğurlanır.

Sünnet Düğünü
Sünnet düğünleri genellikle hafta sonları yapılır. Sünnet olacak çocuk hamama götürülür. Sünnet elbisesi giydirilir. Gelen davetlilerle birlikte araç konvoyu oluşturulur, sünnet olacak çocuğa ve arkadaşlarına çevre gezisi yaptırıldıktan sonra eve getirilerek sünneti yapılır. Gelen davetliler, çocuğu ziyaret ederek hediyelerini verirler. Yemekler ikram edilir, sazlı sözlü eğlenceler yapılır. Ayrıca mevlit okutarak sünnet yapanlar da vardır.

Ramazan Bando Geleneği
Bando Takımı geleneksel halde sürdürdükleri Ramazan ayı boyunca iftar saati öncesinde ve sahur vakti Amasya Kalesi’nin zirvesinde çaldığı marşlar, halk müziği ve sanat müziği eserleri ile halkımıza konserler verir. 29 gün süreyle geceli gündüzlü yerine getirdikleri görevlerinin ardından bayramın ilk gününden itibaren bayram süresince mahallelerde bahşiş toplama geleneğini yaşatırlar.

Sokak ve caddelerde seslendirdikleri oyun havaları ile halkımızı hem coştururlar hem de kapı kapı dolaşarak bahşiş kumbaralarını doldurdular.
Amasya, Amasyanın gelenek ve görenekleri, Amasya gelenekleri, Amasya nın gelenekleri

farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim