Hakkında Bilgi

Amasya hakkında bilgi

Amasya hakkında bilgi
Yüzölçümü: 5.701 Km²

Nüfus: 365.231 (2000)

İl Trafik No: 05
Yeşilırmak vadisi Harşena Dağı eteklerine kurulan Amasya, 7 bin yılın üzerindeki eski tarihi boyunca krallık başkentliği yapmış, bilim adamları, sanatkarlar, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir belde olmuştur.

Kurtuluş savaşının başlangıç temelleri de Amasya'da atılmıştır. Amasya, tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra, özellikle Yeşilırmak kıyısına yapılmış Yalıboyu evleri ile dikkat çekmektedir.

Dünyanın en güzel Misket elması, kirazı, şeftalisi ve bamyasının üretildiği, tarih ve doğanın birlikte bulunduğu ilginç bir antik kent görmek istiyorsanız sıcak kanlı ve misafirperver Amasya sizi bekliyor.

Ulaşım

Karayolu Ulaşımı
Amasya, komşu illerden Samsun, Çorum ve Tokat'a Devlet yolu ile bağlıdır. Transit karayolu güzergahı 100-17,100-18 ve 100-19 kontrol kesim no'lu devlet yolu (Avrupa - İran Uluslararası Transit Karayolu) üzerinde yer almaktadır. İl genelinde yolu bulunmayan yerleşim merkezi olmadığı gibi köy yollarının da %90'ı asfalttır. Yaz-kış ulaşım sorunu yoktur.

Amasya Otobüs Terminaline günlük ortalama 140 şehirlerarası otobüs girip çıkmaktadır. Amasya ile komşu iller Samsun ve Çorum arasında her saat araç bulmak mümkündür.

Demiryolu
Amasya, Sivas-Samsun Demir yolu üzerinde Sivas'a 260 Km. Samsuna ise 134 Km. uzaklıktadır.İl hudutları içerisinde 2 gar(Amasya Hacı Bayram) ve 6 istasyon (Kızılca, Kayabaşı ,Eryatağı,Boğazköy,Suluova,Hacıbayram) bulunmaktadır.

Havayolu

AMASYA MERZİFON HAVAALANI

Merzifon ilçesinde AMASYA MERZİFON HAVAALANI bulunmaktadır. Havaalanı Amasya şehir merkezine 46 km uzaklıktadır.

Türk Hava Yoları'nın İstanbul-Amasya Merzifon hattında 20 Haziran 2008 tarihinde başlayan uçuşları; haftanın her günü karşılıklı olarak yapılmaktadır. Ayrıca, İle 130 km uzaklıktaki Samsun ilinden de hava ulaşımı sağlanmaktadır. Denizyolu

İle en yakın deniz limanı 130 km uzaklıktaki Samsun ilinde bulunmaktadır.
Amasya, Amasya hakkında bilgi, Amasya ile ilgili bilgi, Amasyanın tanıtımı, Amasyayla ilgili bilgiler, Amasyaya nasıl gidilir
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim