Hakkında Bilgi

Gömbe Yaylası - Antalya

Gömbe Yaylası
Gömbe, soğuk suları ve elma bahçeleriyle ünlü bir yayla. Kaş'a 60 km. uzaklıkta Elmalı yolu üzerinde bulunuyor. Yazın sıcak günlerinde çok bunaldıysanız ve bir değişiklik arıyorsanız, Gömbe Yaylası tam size göre. Kaş’tan Elmalı’ya doğru, büyük bölümü çam ağaçlarının yeşilliğinde geçen 70 km’lik yolculukla Gömbe’ye çıkabilirsiniz. Asfalt yolda, 1320 m yükseklikteki Sinekçibeli’nde mutlaka durup çevreyi seyretmeniz, şiddetle tavsiye edilenler arasında.

Gömbe, Hıristiyanlık zamanında piskoposluk merkezi olarak önem kazanmış. Çevredeki kilise ve lahitler günümüze gelebilen kalıntılar arasında. Yol boyunca çam ve sedir ağaçlarıyla kaplı ormanlar adeta köyleri gizlemeye çalışıyor. Osmanlı devrinde hayvan panayırı olarak kullanılan yaylada çok sayıda yörük bugün de yaşamlarını sürdürüyor. Türkiye'nin en eski yağlı güreşlerinin yapıldığı yer olarak da bilinen Gömbe, zamanında Yunanlılara ait olan Meis ve Rodos gibi adaların tahıl ihtiyacını da karşılamış. Sulu elması kadar armut ve cevizi de ünlü olan Gömbe'de, Akdağ'ın doğu yamacından doğan üç büyük kaynak suyu var. Bunlardan biri Şelale şeklini alarak 60 metre yükseklikten dökülen Uçarsu.

Mayıs ayının ilk haftasında karların erimesiyle uçarcasına akmaya başlayan şelale ağustos ve eylül aylarına kadar bu akışını sürdürüyor. 5-7 Haziran arasında düzenlenen şenliklerde yöreye gelen ziyaretçiler, Uçarsu'da dilek dileyip kurban kesiyor, sema törenleri ve folklor gösterileri yapıyor, sonra da Tekke Köyü Abdal Musa Türbesi'ni ziyaret ediyorlar. Yeşilgöl ve Uçarsu, yaz sıcağından kaçmak, doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için serin ve temiz havası ile ideal yerler. Yöre, dağlardan toplanan kar ile yapılan dondurması ve kar şerbetiyle ünlü.

Gömbe Köyü’nde pansiyonculuk çok gelişmiş. Pansiyonlardaki toplam yatak sayısı 200’ü buluyor. Kaş gecelerinin sıcağından rahatsız olanlar için Gömbe iyi bir alternatif olabilir. Gömbe yaylasına Kaş’tan Elmalı ve Gömbe dolmuşlarıyla çıkılabiliyor. Ayrıca seyahat acentaları tarafından günübirlik turlar da organize ediliyor.

YEŞİL GÖL
Anıt çınar ağaçlarının bulunduğu Çukurbağ Köyü çay arası mevkiinde ve deniz seviyesinden yaklaşık 900 metre yükseklikte Yeşil Göl adını taşıyan bir krater yer alıyor. 3025 metre yükseklikteki Akdağ'ın eteklerinde bulunan bir başkası ise Avlan Gölü. Çevrede dünyada sadece Lübnan'da bulunan ve Lübnan sediri olarak anılan, eskiden gemi yapımında kullanılan sedir ağaçları bulunuyor.

Turistlerin uygun hava koşullarında yamaç paraşütü yaptıkları ve ilginç bir doğa olayına sahne olan Dumanlı Vadi, Dokuz Göller Mevkii ve Kaş'a 20 km uzaklıktaki piknik ve yürüyüş parkurları, çevrede en fazla ilgi gören yerler arasında gösteriliyor. Nem oranı sıfır olan Gömbe'de 3025 metre yüksekliğindeki Akdağ ve 200 metre seviyeli Yumru, dağcılık sporuna gönül verenleri kucaklarken, Mayıs ayında bile karlarla kaplı kayak pisti turizmcilerin dikkatini çekmeyi bekliyor.

Gömbe Yaylası, Gömbe Yaylası ile ilgili bilgi, Gömbe Yaylası hakkında bilgi, Gömbe Yaylası nerede, Gömbe Yaylası nerde, Gömbe Yaylası Antalya,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim