Hakkında Bilgi

Kleopatra Plajı - Alanya

Kleopatra Plajı
Kleopatra plajı Alanya`nın tarihi Yarım adasının Batısısın da Damlataş plajının bitimi ile hemen başlar ve 2 kilometrelik bir uzunluğuna sahiptir. Kleopatra plajı adını M.Ö.69 - M.Ö.30 yılları arasında yaşamış Antik Mısır`ın son Helenistik kraliçesi Kleopatra`dan almıştır.

Kleopatra ya da Damlataş plajı , Alanya yı ikiye ayıran yarımadanın batısında yer alır. Alanya’nın en iyi plajı olarak bilinmektedir. Kum daha iyidir ve fazla kayalık ya da taşlı değildir ama deniz doğu plajındaki denize göre daha çabuk derinleşir.

Roma generali Antony, Alanya ve çevresini Mısır kraliçesi Kleopatra’ya hediye ettiğinde, Kleopatra hergün kale yamacında banyo yapmıştır. Aslında , Kleopatra’nın yüzmek istediğinde kullandığı ve kaleden direk olarak plaja giden bir tünel vardı.
3,5 km uzunluğunda ki plaj aynı zamanda , 1948 yılında keşfedilen ve yarımadanın batısında yer alan Damlataş mağarası nedeni ile , Damlataş Plajı olarak ta bilinmektedir.Günümüzde bu mağara Alanya’nın en çok turist çeken yerlerinden birisidir.

Kleopatra plajı Alanya`nın tarihi Yarım adasının Batısısın da Damlataş plajının bitimi ile hemen başlar ve 2 kilometrelik bir uzunluğuna sahiptir. Kleopatra plajı adını M.Ö.69 -M.Ö.30 yılları arasında yaşamış Antik Mısır`ın son Helenistik kraliçesi Kleopatra`dan almıştır. Efsaneye göre Roma generali Antony , Alanya ve çevresini Mısır kraliçesi Kleopatra`ya hediye ettiğinde , Kleopatra her gün kale yamacında banyo yapmak için Kleopatra plajına inermiş. Aslında , Kleopatra`nın yüzmek istediğinde kullandığı ve kaleden direk olarak plaja giden bir tüneli varmış. Mısır Kraliçesi Kleopatra Akdenizde çıktığı her sefer sırasında Alanya`ya uğramış ve bu plajda denize girermiş.

Kleopatra plajı; denizinin ve sahilinin altın renkli kumu olması, geniş bir sahil alanından oluşması ve berrak denizi 8-10 metreye kadar sığ olması başlıca özelliklerindendir. Mavi bayraklıdır. Denizine deniz gözlüğü ile bakıldığında zeminin kumu güneş ışıltıları ve balıklar çok net görülür. Sahili ise temiz ve ince kumu ile insanı büyüler. Bunun içindir ki her yıl milyonlarca yerli ve yapancı turist Alanya`nın dünyaca ünlü Kleopatra plajına akın ediyor. Plaj halka ve turiste açıktır, giriş ücretsizdir. Fakat şezlong, plaj şemsiye gibi hizmetler ücretlidir. Her 50 metrede bir var olan sahil büfelerinde fastfood tarzı her türlü yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılaya bilirsiniz. Bunun yanında kıyı boyunca tekneden paraşüt, jet ski, deniz bisikleti gibi aktivitelerden de yararlana bilirsiniz. Eğlence amaçlı yapılan bu su sporları yüzme alanının dışındır. Yazın bu plajda havlu serecek boş yer bulamazken kışın bile Türkiye`nin ve dünyanın değişik yerlerinden gelen insanlar denize giriyorlar. Bütün gün denize girip yorulduktan sonra en iyi dinlenme yöntemi de Kleopatra plajından Güneşin o muhteşem batışını izlemektir. Bunun içindir ki ; Güneşin batışı saatlerinde Kleopatra plajında yüzlerce insanla karşılaşabilirsiniz...Kleopatra Beach
Kleopatra/ Damlatas beach is situated on the western side of the peninsula which splits Alanya into two. The beach is said to be Alanya’s best. The sand is finer and there are not many rocks or stones but the water does deepen more quickly than at the eastern beach.

When Queen Kleopatra of Egypt was given the area around Alanya as a present from the Roman general Antony, she bathed at the foot of the cliff every day. Originally there was a tunnel, leading from the castle directly to her private beach, through which she was carried whenever she wanted to swim.

The 3.5 kilometre long beach is also known as Damlatas beach because of the Damlatas dripstone cave on the western side of the peninsula discovered in 1948. Today the cave is one of Alanya’s many tourist attractions.

Antalya, Alanya, Kleopatra Plajı, Kleopatra Plajı nerede, Kleopatra Plajı nerde, Kleopatra Plajı hakkında bilgi, Kleopatra Plajı Alanya, Alanya Kleopatra Plajı,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim