Hakkında Bilgi

Olimpos hakkında bilgiler

Olimpos hakkında bilgiler
Olimpos (Olympos), Türkiye'nin güney sahilini kapsayan, Antalya şehrine bağlı Olympos-Bey Dağları Milli Parkının bir bölümünü oluşturmaktadır. Bey Dağları, Toros sıradağlarının batı kanadında bulunur. Karlı tepelerinden aşağıya inildikçe yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz'in turkuaz rengi görülür.

Olimpos, bir ören yeri olduğundan dolayı büyük bir turistik merkez olması yasalarla engellenmiştir. Böylelikle bölgenin doğal yapısı korunmuş ve Olimpos tüm ziyaretçilerin hoşça vakit geçirdikleri benzersiz bir doğal cennet haline gelmiştir. Antik şehir en son olarak doğa tarafından fethedilmiştir. Şehri gezmek için ormanın içerisinden, vahşi hayatı görerek, çam ve defne ağaçlarının kokusunu duyarak maceralı bir yolculuk yapmanız gerekir. Muhteşem sahil şeridi sadece güneşlenme tutkunlarına ev sahipliği yapmaz... Yaz aylarında büyük deniz kaplumbağaları geceleri yumurtalarını bırakmak için Olympos-Çıralı sahiline gelirler.

Olympos
Olympos kelimesinin eski yunancada "ulu dağ" anlamına geldiğine inanılmaktadır. Dünya üzerinde yirmiden fazla dağ ve tepe bu adı taşımaktadır ve bazılarının yakınlarındaki kasaba ve şehirler de bu adı almıştır. Bu tepelerin en ünlüsü, Yunanistan'ın kuzey doğusunda bulunan, eski Yunan tanrılarının evi sayılan, Thessalian tepesidir. Olympos Antik şehri adını, eskiden Olimpos Dağı olarak bilinen Tahtalı dağından alır. Tahtalı Dağı şehrin 10 km kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Yanartaş adıyla bilinen, hiç sönmeyen ateşi barındırır.

Olympos, antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehrin temelleri eski Helenistik dönemde, MÖ. 300 civarında inşa edilmiştir. Büyük İskender'in fetihlerine ilk başladığı yıllarda kış aylarını, Olympos'a komşu bir liman şehri olan Phaselis'te geçirdiği bilinmektedir.

Olimpos'un tarihi kayıtlarda izine ilk defa MÖ. 78 yılında, Sicilya'daki Roma Valisi Servilius Vatia'nın zamanın en büyük korsanı Zenicetes'i deniz savaşında yendiği sene rastlanır. Gemilerini Porto Ceneviz ve Sazak'ın gizli limanlarında saklayarak civardaki tüm kıyı şeridini hakimiyeti altına alan Zenicetes, Olympos'u da kendisine kale yapmıştır. Şehir yeniden Roma hakimiyetine geçtikten sonra "ager publicus" (satışa çıkarılmış veya kiralık olarak verilecek Roma mülkü) olarak ilan edilmiştir.

Korsanların, Pers tanrısı Mitras için garip kurban törenleri ve gizli ayinler düzenledikleri söylenmektedir. Mitras, o yıllarda doğu ülkelerinin birçoğunda yaygın olarak inanılan Pers mitolojisinde saf ruh ve ışık tanrısıdır.

MS. 43 senesinde Likya, Roma İmparatorluğuna katılmıştır. Olimpos şehrinin koruyucusu, Yunan Tanrısı Hephaistos için festivaller düzenlenmiştir. İmparator Hadrianus'un MS. 130 senesinde şehri ziyaret ettiği de kayıtlarda yer almaktadır.

Olympos, Roma İmparatorluğu Hristiyanlaşma süreci içerisindeyken bir piskoposa ev sahipliği yapmıştır. 3. yüzyıldan itibaren korsanların sürekli olarak şehre saldırmaları sonucu şehrin nüfusu yavaş yavaş azalmış ve şehir eski önemini kaybetmiştir.

11. ve 12. yüzyıllarda şehir Cenevizliler, Venedikliler ve Rodos Şovalyeleri tarafından yeniden inşa edilmiş ve haçlı seferleri sırasında ticaret limanı olarak kullanılmıştır. Olympos şehri, Osmanlı Donanmasının 15. yüzyılda doğu Akdenizi hakimiyeti altına aldığı sıralarda terkedilmiştir.Olympos Turkey
Olympos Life is placed at the skirts of Mount Musa covered with verdant pine forests within the Olympos National Park; its distance to the city center of Antalya is 80km and to Kemer 30km. In this holiday paradise comprising the pine forests of the Taurus Mountains, which start just some meters of altitude to the sea, and being far away from the stressful environment of daily life, but nonetheless hosting all entertainment centers within its vicinities at the same time, you may find peace and silence; besides opportunities of accommodation at affordable prices, various outdoor and cultural tours, also vehicle renting and transfer services are provided by us to you.

It is believed that the word “Olympos” means in ancient Greek “Almighty Mountain”. Worldwide more than twenty mountains and peak have this name and the boroughs and towns in the vicinities of some them have also received the same name. The most famous one among these mountains is the Thessalian mount in the north-east of Greece considered as the house of the ancient Greek Gods. The Antique City of Olympos has its name from the Mount Tahtalı, formerly known as the Olympos Mountains. Mount Tahtalı is located 10 km north from the city and hosts at its skirts the never dying fire, today known as Yanartaş.

Olympos forms a part of the Olympos-Bey Mountains National Park appurtenant to the city of Antalya and comprising Turkey’s southern coast. Bey Mountains are located at the western wing of the Taurus Mountains. When descending its snow-covered heights, the turquoise color of the Mediterranean gets into sight from between verdant pine and cedar trees.

As Olympos is a ruin, its becoming a big tourism center has been prevented by law. In this way the natural structure of the area has been preserved and Olympos has become a unique paradise, where all visitors enjoy a great time. The antique city has finally been conquered by nature. In order to visit the city, you have to make an adventurous trip through the forest by seeing the wild life and smelling the odor of pine and daphnia trees. The magnificent coast line does not only act as host to the sunbathe passionate... In the summer months big sea turtles come to the Olympos-Çıralı in order to leave their eggs.

Olimpos, Olimpos hakkında, Olimpos ile ilgili bilgi, Olimpos tanıtım, Olimpos nerede, Olimpos nerde, Olimpos hakkında bilgi, Olympos, Olimposa nasıl gidilir, Olimposun yeri, Olimpos ulaşım
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim