Hakkında Bilgi

Patara - Antalya

Patara (Ovagelemiş)
Fethiye – Kaş yolunda, Kaş’a 41 km. mesafededir. Bütün antik devirler boyunca Lykia bölgesinin en önemli şehirlerinden biri olan Patara, kitabelerde ve sikkelerdeki yazılış şekli ile Lykia dilinde PTTARA diye geçmektedir. İskender’e kapılarını açan şehir özellikle onun halefleri zamanında deniz üssü olarak büyük önem kazanmış, M.Ö. 315’te Antigonos, 304’te de Demetrios tarafından işgal edilmiştir. Daha sonra Ptolemaios’ların eline geçen şehrin bu dönemdeki adı Arsinoe’dir. M.Ö. 190’da ise III. Antiochos tarafından alınmıştır. Lykia Birliği sırasında metropolis durumunda olan Patara üç oy hakkına sahipti ve birlik toplantıları çoğu kez burada yapılıyordu. Roma İmparatoru Hadrianus da karısı ile birlikte bir müddet burada kalmıştır. Noel Baba’nın (Myralı Saint Nicholas) doğum yeri olan kent Bizans egemenliği sırasında hâlâ bir liman kentiydi. Şehir büyük bir ticaret merkezi olmasının yanı sıra Apollon kehanet merkezi olarak da önem taşımakta idi.

Kalıntılar arasında M.S. 2. yüzyıl başlarına tarihlenen giriş kapısı ve çevresindeki çok sayıdaki Roma dönemi lahitleri, dikkati çekmektedir. Ayrıca kentte Vespasianus’a ithaf edilen hamam, bir tiyatro binası, Hadrianus Granarium’u gibi kalıntılar görülmektedir.

Patara Plajı ise; en dar bölümü 280 m., en geniş bölümü ise l500 m’ye ulaşan ölçümü ve 18 km. uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun kumsalına sahip plajıdır. Çevre Bakanlığınca "Özel Çevre Koruma Bölgesi" ilan edilen Patara Plajı, Caretta caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanıdır. Bölgede, Caretta caretta'ların üreme dönemlerinde ekolojik ortamlarının devamı için, koruma tedbirleri titizlikle uygulanmaktadır.


Patara
There is antique Patara city at the region of Antalya, 20 km. to west of Kaş. This city which had been established in B.C. 5th Century by Lycians received its name from us, son of Apollo, who established this city. In antique periods it is known that the city had been called as Phatara and Pitara. Patara which had been ruled by .ins for a period was called also with the name of the queen Arsinae, wife of Ptoleme-II.

Patara which had been a very important city in the period of Lycians in respect to trade and military, as was written by the historian and traveler Herodot, had been famous with its fortunetellers. Saint Nicholas or with its another name the famous Santa Claus (Father Christmas) was borne in Patara in B.C. 3rd Century. The gate with three arches serving as entrance gate of the city other than the amphitheater which is a marvelous structure built at skirt of a high hill is included in the major Structures to be seen and visited.

Patara beach, Patara Guide, Patara History, Patara Hotels, Patara Pictures, Patara Turkey, Turkey, Turkey Holiday, Turkey Real Estate, Turkey Travel

Antalya, Patara, Patara Antalya, Patara Kaş, Kaş, Patara hakkında bilgi, Patara ile ilgili bilgi, Patara nerede, Patara nerde, Pataranın tarihçesi, Pataranın tarihi, Patara plajı, Patara sahili
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim