Hakkında Bilgi

Perre şehri

Perre şehri
Adıyamanın tarihi ve turistik yerleri arasında bulunan Perre Şehride tıpkı Nemrut dağı gibi Adıyamanın önemli yerlerindendir.

Adıyaman’a 5km. uzaklıkta Örenli mahallesi sınırları içerisindedir. Perre şehri, Kommagene ülkesinin 5 büyük şehrinden biridir. Günümüzde çok az bir kalıntı ulaşmıştır. Antikkentte sur duvarları, halen halk tarafından kullanılmakta olan çeşme ve 200’e yakın kaya mezarının bulunduğu Nekropol yer almaktadır. Başkent Samosata ile Melitene (Malatya ) arasında yer alan bir uğrak yeridir. Antik Roma kaynaklarında suyunun güzelliğinden bahsedilmekte olup, kervanlar, yolcular ve ordular tarafından dinlenme yeri olarak kullanıldığı anlatılmaktadır. Bahsedilen suyun aktığı Roma Çeşmesi halen kullanılmaktadır. Bizans döneminde de önemini korumuştur. Bu antik kent’in Niceaia İznik’te toplanan İncil Konsil’ine temsilci göndermesi aynı zamanda dini bir merkez olduğunu da göstermektedir. Antik kentte en dikkat çeken kalıntılar Örenli mahallesi girişinde yer alan Kaya Mezarlarıdır. Kayalıklar içine oyularak yapılmış oda mezarlar harika bir görünüm oluşturmaktadır.

Adıyaman, Perre, Perre şehri, Perre şehri hakkında bilgi, Perre şehri ile ilgili bilgi, Perre şehriyle ilgili bilgiler, Perre şehrinin tarihi, Perre şehri nerede, Perre şehri nerde
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim