Hakkında Bilgi

Serbest nazım ne demek

Serbest nazım ne demek
Bend, Vezin Ve Kafiye Kurallarına Bağlı Olmayan Nazım Şekli. Bendlerin, Mısraların Ve Hecelerin Sayıları Belli Düzene Bağlı Değildir. Şair İsterse Kafiyeli Yazar. Bendleri Sınırlayabilir Veya Sınırlamaz. Önce Fransız Sembolistleri Arasında Yayıldı. Türk Edebiyatına Servet-İ Fünûn Döneminde Batı Edebiyatından Girdi. Serbest Nazmın Uygulanışı Üç Aşama Geçirdi:
1. Vezinli-Kafiyeli Serbest Nazım: Servet-İ Fünûn Ve Fecr-İ Âti Döneminde Görülür. Mısralar Bir Kelimeye Kadar Kısaldı, Kafiye Belli Bir Kurala Göre Sıraland. Aruz Veznine Yer Verildi, Bir Şiirde Birkaç Aruz Kalıbı Veya Bu Kalıpların Çeşitli Cüzleri Kullanıldı.
2. Vezinsiz-Kafiyeli Serbest Nazım: 1925-1930 Yıllarında Görülmüş, 1930’dan Sonra Yaygınlık Kazanmıştır. Vezin Bırakılmış, Bir Heceye Kadar Küçülen Dizeler Kurulmuştur. Bu Dizeler Hiçbir Dış Düzene Bağlı Değildir. Şair Belirtmek İstediği Fikri Taşıyan Kelimeyi Öne Çıkarır. Büyük Harfler Sadece Cümle Başlarında Kullanılabilir. Kafiyeli Mısraların Arası Açılarak Kafiye Örgüsü Gevşetilir.
3. Vezinsiz-Kafiyesiz Serbest Nazım: 1940 Yılından Sonra Yaygınlaşan Bu Anlayışta Vezin Ve Kafiye Tamamen Bırakıldı Şiirde İç Uyum Önem Kazandı. Örnek:

Yolcu Yolunda Gerek

Hastalar,
Kar İsterler
Kafdağının Ardından
Ve Buluttan Döşek,
Onlar,
Yaramaz Çocuklardır,
Sallar Durur,
Dünyanın Balkonundan,
Düştü Düşecek!
Gölgen Kaçıyorsa Senden,
Düşmüşse Gökte Yıldızın,
Kavga Başlar Canla Ten Arasında
Ne Bilelim;
Hangi Pınarın Suyu,
Ya Da Çiçeğin Özünde Derman,
Büyük Yerden Geldi Ferman
Yolcu Yolunda Gerek
Ali Akbaş

Edebiyat Sözlüğü, Sözlük, serbest nazım, serbest nazım nedir, serbest nazım ne demek, serbest nazım ile ilgili bilgi, serbest nazım hakkında bilgi, serbest nazım anlamı nedir, hakkında bilgi nedir,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim