Hakkında Bilgi

Seyfe Gölü Hakkında Bilgiler

Seyfe Gölü Hakkında Bilgiler
Seyfe Gölü (15 km² boyu 10 eni 4 km. en derin yeri 5m. yüksekliği 1110 m.) Çiçek dağı dağlık alanı ile Kırşehir kütlesi arasındaki çöküntü alanının bir bölümünde oluşmuştur. Birkaç küçük dere ve kaynakla beslenen kapalı tuzlu ve yazın çok çekilen bir göldür.

Denizden 1.110 metre yükseklikte olan Seyfe gölü, yağışların bol olduğu aylarda kabararak yaklaşık 15 km2’lik bir alana yayılmaktadır. Bu nedenle kış ve bahar yalarında gölün çevresi bataklığa dönüşmektedir. Gölün suları tuzludur. Yazın sular buharlaşınca kıyıda tuz tabaları kalmaktadır. Eskiden bu tuz yatakları Tekel tarafından işletiliyordu. Ancak daha sonra nitelik düşüklüğü nedeniyle durdurulmuştur. Gölün derinliği 3-5 metre arasında değişmektedir. Gölden sulama yararlanılmadığı için, kabarma döneminde çevre taban suyu yükselmekte ve tuzluluğa bağlı olarak çoraklaşma görülmektedir.

türkiyenin gölleri, türkiyedeki göllerimiz, seyfe gölü, seyfe gölü hakkında, seyfe gölü ile ilgili bilgiler, seyfe gölü bilgi, seyfe gölü hakkında bilgi, seyfe gölü ile ilgili bilgi, seyfe gölü hangi bölgededir, seyfe gölü hangi bölgemizdedir, seyfe gölü hangi ilimizdedir, seyfe gölü hangi şehirdedir, seyfe gölünün özellikleri, seyfe gölü nerededir, seyfe gölü nerde, seyfe gölüne nasıl, seyfe gölü tanıtımı,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim