Hakkında Bilgi

Şalgam Faydaları

Şalgam nedir
Turpgiller familyasından; toprak altında şişkin bir yumru yapan, topaç biçiminde etli ve tatlı yumrumsu, iki yıllık bir bitkidir. Yaprakları parçalı ve tüylü, çiçekleri sarıdır. Yurdumuzda kökü basık ve yuvarlak olanlar makbüldür. İçeriğinde B vitamini ve madeni maddeler vardır.

Şalgamın faydaları nelerdir
İdrar söktürür. Romatizma ve nikriste faydalıdır. Mafsal şişliklerini indirir, şikayetleri giderir. Böbrek kumu ve taşının düşürülmesine yardımcı olur. Apse, dolama, kan çıbanı ve donmalarda kullanılır. Ergenlik sivilcesi ve egzama gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır. Akciğerleri ve bronşları temizler, vücuda rahatlık verir. Boğaz iltihaplarını giderir. Nekahat devresini kısaltır. Kabızlığı giderir. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Şeker hastalarının susuzluğunu giderir.

Şalgam Bitkisi
Turpgiller familyasından bir bitkidir. Kökü yumru biçimindedir. Bitkisi 100-150 cm boyundadır. İki yıllıktır. Topaça benzeyen çeşitli büyüklükteki etli ve tatlı yumrusu, insan ve hayvanlar için değerli bir besin maddesidir. Avrupa’ya patates gelmeden öne yaygın bir biçimde kullanılıyordu.

Yapraklan parlak yeşil renkli tüylüdür. Çiçekleri sarı renklidir. Meyvesi silindir biçiminde ve tohumludur. Kökünün iri ya da küçük, yassı, silindirimsi ya da konimsi; kök boynunun yeşil, beyaz ya da mor renkli; kabuğunun beyaz, gri ya da siyah etinin beyaz ya da sarı oluşuna göre çeşitlere ayrılır. Şalgam yumrusu ve tohumlan için yetiştirilir.

Ilık ve serin iklimlerde daha iyi verim verir, kumlu toprakları sever. Sebze olarak yenildiği gibi salatalara karıştırılarak da yenir. Avrupa’da özellikle yağ içeren türleri yetiştirilir; daha çok domuzlara verilen bir hayvan yemi de Türkiye’de yetiştirilen çeşitler arasında barık ve yuvarlak daha çok alıcı bulur. İlkbaharda mart-nisan, sonbaharda ağustos-eylül aylarında tohumları toprağa ekilir. 3-4 ay sonra ürün verir ve hasadı yapılır.Şalgam Suyunun Faydaları
Vitamin ve mineral miktarları yüksek olan bu hammaddelerden yapılan şalgam suyunun insan sağlığı için şüphesiz pek çok faydaları vardır.

- İştahı açar,
- Laktik asit içerir, sindirimi kolaylaştırır.
- B grubu vitaminleri içerir, sinirleri yatıştırır.
- Mide ve karaciğere faydalıdır,
- Kalsiyum,potasyum ve demir içerir, kemik ve dişleri kuvvetlendirir.
- Afrodizyak özelliği vardır.
- 100 gramında 20 kalori olan şalgam, A-B-C vitamini içerir. Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır.
- Vücuttaki toksinleri atmak,kolesterolden uzaklaşmak, stresten kurtulmak için bolca yenip, suyu içilir.
- İdrar söktürücü,romatizma, nikris ağrılarına, mafsal şişliklerine, böbrek kumu ve taşının dümsine, apse, dolama, kan çıbanı, donma, ergenlik sivilceleri, egzama, göğsü yumuşatıcı, akciğer ve bronşları temizler, boğaz iltihabına, pekliğe, şeker hastalarına verilir.
- Toksinleri atmaya yarayan, süt asidi, fosfor, kalsiyum, potasyum, stresiönleyip sinirleri yatıştır.
- Şeker ve vitamin yönünden çok zengin olan şalgam arsenik, kalsiyum ve madeni tuzlar içerir. Kansızlık için ideal bir ilaç olup, yaprakları da kökü gibi kalsiyum demir,bakır ve iyot içerir.
- Vücutta şişliklerin üstüne konduğu gibi, el ve ayağı donanlara haşlanıp lapası sürülür.
- Haşlanan suyu ile saçlar yıkandığında beyazlaşmayı önler.
- Kökünün haşlanıp içilmesi sindirim güçlüğünü giderir. Nikris hastalığına iyi gelir.
- Akciğer ve bronşları temizleyen şalgam,pekliği giderdiği gibi bazı cilt hastalıklarında da merhem gibi kullanılır.
- Yaşlıların ayak üşümelerini gidermek için; kalın, etlice soyulmuş, 2 şalgam kabuğu, 1 çay bardağı ısırgan otu ile 1 litre suda haşlanıp haftada 2 gün ayaklar bu suyla yıkanır.


Şalgam suyunun faydaları
Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve grip hastalığına yakalanmayı önlemek için birebirdir.
Kabızlığı önlemenin yolu aç karna içeceğiniz bir bardak şalgam suyudur.
Kilo vermek ve bağırsakları temizlemek için çok etkilidir.
Antioksidan özelliği vardır.
Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir içecektir.
Kolesterol problemi için çok faydalıdır. Hem bitkisi, hem de suyu bolca tüketilmelidir.
Anne sütünü arttırıcı özelliği vardır.
İştah açıcıdır.
Sindirimi kolaylaştırır.
B grubu vitaminleri, fosfor, kalsiyum, potasyum içeriği sayesinde, stresi önleyen besinler arasındadır. Sinirleri yatıştır.
Mide ve karaciğer için faydalıdır.
Kemikleri ve dişleri kuvvetlendirmek için birebirdir.
100 gramı yaklaşık 20 kalori enerji verir.
Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır.
Böbrek kumu ve taşının düşmesine yardımcı olur, idrar söktürücüdür.
Apse, dolama, kan çıbanı, donma, ergenlik sivilcelerinde tedavi edici etkisi vardır.
Egzamaya karşı iyi gelir.
Boğaz iltihabına iyi gelir.
Yaprakları da kalsiyum demir, bakır ve iyot içerdiği için kansızlık tedavisinde faydalıdırŞalgam, Şalgamın faydaları, Şalgamın faydası, Şalgam faydaları, Şalgam faydası, Şalgam Bitkisi, Şalgam Suyunun Faydaları, Şalgam Suyunun Faydası

farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim