Hakkında Bilgi

Sigara İçme Nedenleri

Sigara İçme Nedenleri
Sigarayı neden içiyoruzSiz aslında sigarayı içmek istemiyorsunuz… Elinizde olsa asla içmeyeceksiniz… bırakmayı defalarca denediniz… Neden hala sigara içiyorsunuz… Hatırlayın, bir gün, Sigara içmek istemediniz ve paketinizi kırıp attınız… Bir daha içmeyeceğinizi söylediniz… Ama buna rağmen içmeye kısa bir süre sonra tekrar başladınız Şimdi aklınızdan şunlar geçiyor olabilir; Gerçekten sigarayı bırakmak benim elimde değil mi? İçinizde size sigarayı içirmekte olan başka bir şey mi var? Siz iradenizle içmeyeceğinizi söylerken, sizi kısa bir süre sonra içmeye zorlayan kim?

İçenlerin hep söyledikleri bir şey var : “iradem çok zayıf, bırakamıyorum”. Bu doğru mu acaba? Düşünün lütfen… Sigara gibi tadı, kokusu ve aşağılamaları iğrenç olan bir şeyi zorla kendine içirebilen birinin iradesi zayıf mıdır? Sigara içmeyen biri hergün içimize çektiğimiz o iğrenç dumana, 5 dakika tahammül edemez, oysa bir tiryaki ona yıllarca tahammül edecek bir iradeye sahiptir… Mesele irade meselesi değil… Tiryakilerin iradesi diğer insanlara nazaran daha güçlüdür…

Lütfen biraz kendimizi anlamaya çalışalım… Kendimizi anlamazsak çözüme gidecek yolu bulamayız… Siz sigara içmeyeceğim dediğinizde, bir zaman sonra “hadi yak bir tane” diyen bir ses var içinizde doğru mu? Bu sesi dinlemediğiniz zaman, gerilmeye mi başlıyorsunuz? Bu ses neden bu kadar güçlü? Neden bu sese karşı direnemiyorsunuz? Bu sesi içinizde programlayan kim?

Peki sigarayı neden içiyorsunuz? Her sigarayı yakarken kendinize “şuanda ben can sıkıntısından sigara içiyorum” dedikten sonra mı içiyorsunuz? Ya da hiçbir nedeniniz yokken sadece bir istek geliyor ve siz o isteğe uyarak mı yakıyorsunuz?

Komik ve acıklı olan şey şu: Aslında biri size “neden sigara içiyorsunuz” demeyinceye kadar sigara içme nedeniniz belli değildir. Nedenler sadece sorulunca söylenir? Ama gerçek sebepler bunlar mıdır, onu bilmiyoruz.

Önce bunu anlamak zorundayız değil mi?

Her tiryaki bilir ki, Sigara ilk zamanlarda , bazı nedenlerle içiliyor, ancak zaman geçip, alışkanlık haline geldiğinde artık nedenler bilinçaltına gizleniyor… Kayboluyor nedenler ve artık neden içtiğimizi hatırlamıyoruz bile… Oysa bu nedenler hala var, sadece bizim farkında olmadığımız bir alanda, bilinçaltımızda duruyorlar… Bu nedenler, yaşamımızın devamı için çok güçlü bir niyete dönüşüyor. Bu niyet artık bizimle beraberdir. İşte bu niyet artık sigara davranışını ortaya çıkaran ana neden oluyor. Ama biz nedenlerin ne olduğunu bilmiyoruz…

Bazen sigarayı ağladığımızda içeriz, bazen güldüğümüzde… Peki bu nasıl bir şeydir ki, birbirinin tersi durumunda hala istiyoruz. Sigara rahatlatıyor dersek, ağlarken içmemiz mantıklı olur.. ancak rahatlatan bir şey, gülerken neden gerekebilir ki?

İşte tiryakinin içine düştüğü dipsiz kuyulardan biri budur. Sigara neden içiliyor? Sorulmadığı sürece, herşey için içilir… Sorulunca , o anki ruh hali neden olarak gösterilir..

Sigara, Sigarayı neden içiyoruz, Sigarayı içme nedenleri nelerdir, Sigara içme ihtiyacı nasıl olur, Sigarayı içme nedenleri nelerdir, Sigarayı içme nedenleri hakkında bilgi,
Farmasi eylül kataloğu 2018 incele
Eitim ve gretim Eitim ve gretim