Hakkında Bilgi

Sigarayı Bilinç Altı İçme İsteği

Sigarayı Bilinç Altı İçme İsteği
Susadığınızı düşünmenizi istiyorum. Mutfağa gittiniz, sürahiye baktınız su yok, su yokmuş deyip geri mi dönersiniz? Yoksa dolaba, ya da başka şeylere de mi bakarsınız, burada amaç susuzluğunuzu gidermektir. Suyu buluncaya kadar vazgeçemezsiniz, Su içme isteği, içinizdeki güçten gelmiştir.

Aslında 3 seçeneğiniz var : birincisi suyu bulursunuz,içersiniz, su isteği sona erer, ikincisi su yerine kola ya da ayran içersiniz, su isteğiniz biter üçüncüsü de “su içmeyeceğim” dersiniz ve su isteği devam eder, istediğimiz şey sigara da olabilir mi? Aynı şeyleri mi yaşarız.

Bu anı sigarayı bırakmak isteyenler de aynen yaşar.

Sigara içme isteği bilinçaltından, ateşlenir. Bu durumda da 3 ayrı seçeneği vardır tiryakinin:
1. Seçenek; sigara isteğinin bilinçaltından geldiğini bilir, sigara davranışını sergilemek istemez, bunun yerine bilinçaltına başka bir davranış seçmesini sağlar, Sigara isteği geçer, Bunu sık sık yaptığında ise bilinçaltı bunu bu şekilde düşünmeye başlar ve kişi sigaradan kurtulur.

2. Seçenek Sigarasını yakar. Sigara içme isteğini karşılar, hayatını tüttürerek, savurmaya devam eder.

3. Seçenek ise : sigara içme isteğine karşılık “hayır içmeyeceğim” der ve iradesini devreye sokar… Ama irade ile bilinçaltı karşıkarşıya geldiğinde, mutlaka bilinçaltı kazanır. Yani sigara içen tarafınız kazanır, dayanabildiğiniz yere kadar dayanırsınız ve sonra içersiniz.
Birçok tiryaki bu 3.seçeneği , sigara bırakma yöntemi olarak kullanır, Eşine kızar, içmeyeceğim” der, patrona kızar içmeyeceğim der, ancak sigara içme isteği geçmeyeceğinden ergeç teslim olur, önce birkaç tane gizli gizli içer ardından, kaldığı yerden devam eder…

Sigarayı bıraktığında kilo alan insanlar vardır. Sigaradan kurtulayım derken, bitmek bilmeyen bir iştahla başlarını belaya sokarlar. Bu insanların yaptığı nedir? İçindeki güç “sigara içeceksin” diye emrini vermiştir. Tiryaki sigara içmeyeceğini söylemiştir ama , içindeki güç onu sigara içeceğim olarak anlamış ve “içeceksin, içeceksin diye tekrarlamaya başlamıştır. Tiryaki sigara isteğini yemeklerle karşılamaya başlamıştır. Bu bir nebze isteği kaldırmıştır, ancak tamamen değil, Yoksa siz de sigara yerine kabak çekirdeği mi tercih ettiniz. Çekirdek deneyimi yaşayanlar derler ki : “ bu çekirdek , sigara isteğini azdırdıkça azdırıyor” azdırır tabi, Çekirdeğin sigara ile bir benzerliği var mı ki?

Evet, sigara içme isteği bilinçaltından bir niyetle oluşturulur, siz bunun yerine, aynı fayda ve tatmini sağlayan başka bir davranış kabul ettirmediğiniz sürece, boşa kürek çekersiniz, çabalarınız boşa gider,

Sigarayı bırakmada yeni bir basamak daha geçmiş oluyoruz. Eğer gerçekten bırakmak niyetinde isek, bilinçaltımızdan gelen sese, daha iyi bir davranışla karşılık vermek zorundayız..

Tam bu noktada, tiryakinin deneyeceği fazla bir şey kalmamış gibi görünür, Ve yine tam bu noktada çözümün ışığı da gözükmeye başlar, Nedir son durumumuz? Ona bakalım.

Sigara İçme İsteği, Sigarayı İçme İsteği,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim