Hakkında Bilgi

Şırnak Hakkında Bilgi

ŞırnakŞırnak Hakkında Bilgiler, Şırnak Coğrafyası, Şırnak Gezilecek Yerleri, Şırnak İlçeleri, Şırnak Tarihi, Şırnak Turistik Yerleri, Şırnak Yemekleri,


GENEL BİLGİLER


Yüzölçümü: 6.904 km²


Nüfus: 264.220 (1990 geçici sonuç)


İl Trafik No: 73


Şırnak, Güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriye ve Irak sınırlarındadır. Cudi Dağı antik kent ve Mağrası görülmeye değer yerlerdendir.


İLÇELER:


Şırnak ilinin ilçeleri; Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Silopi ve Uludere'dir.


Cizre: İnanç Turizmi bakımından en zengin ilçedir. Hz. Nuh Türbesi ve Mem-u Zin Türbesinin ilçe merkezinde olması ilçenin önemini bir kat daha artırmıştır.


İdil: Geçmiş zamanlarda halkın çoğunluğu Hıristiyan ve süryaniler oluşturmaktaydı. Halen bir kaç Süryani Köyü olup Kiliseler mevcuttur.


NASIL GİDİLİR?


Türkiye'nin her yerinden karayolu ile ulaşım mümkündür.


GEZİLECEK YERLER


Cudi dağı, Kasrık Boğazı ve Cizre ilçesindeki Hz. Nuh Türbesi, Mem-u Zin Türbeleri görülebilecek yerlerdir.


COĞRAFYA


İlin, Suriye-Irak sınırlarına yakın olan kesimleri hariç, hemen hemen tamamı dağlarla kaplıdır. Dağlık kesimlerinde gür bir bitki örtüsü yoktur. Vadi yamaçlarından başlayarak 2000 m yükseltiye dek, yer yer meşe ağaçlarının hakim olduğu görülmektedir. Orman kuşağı 2000 m yükselti kuşağından sonra da bodur ağaçlar ve otsu bitkilerle kaplı, 3000 m kuşağında ise, karlarla kaplı kuşak gelmektedir. Doğal yapısı nedeniyle çok fazla yabani hayvan çeşidine rastlanmaktadır.


Şırnak ilinde iklim yörelere göre farklılık göstermektedir. İlin yüksek kesimlerinde, Doğu Anadolu'nun sert kara iklimi, diğer kesimlerde ise karasal iklim hakimdir.


TARİHÇE


Osmanlı döneminde köy olan Şırnak, 1927 yılında Siirt'e bağlı ilçe, 1990 yılında ise il olmuştur.


LİNKLER


Şırnak Valiliği    http://www.sirnak.gov.tr


YAPMADAN DÖNME


Cudi dağını görmeden,


Hz. Nuh Türbesi ve Mem-u Zin Türbesini ziyaret etmeden


Kasrik Boğazını görmeden


....Dönmeyin.
Şehirler Hakkında Bilgiler, Şırnak Coğrafyası, Şırnak Gezilecek yerleri, Şırnak Hakkında Bilgiler, Şırnak İlçeleri, Şırnak Nesi Ünlü, Şırnak Tarihi, Şırnak Turistik yerleri, Şırnak Yemekleri


farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim