Hakkında Bilgi

Sodyum Nedir

SODYUM
Periyodik cetvelde Na simgesi ile gösterilen ve atom numarası 11 olan element. Sodyum yumuşak ve kaygan bir metal olup alkali metaller grubuna aittir. Yüksek oranda reaktiftir, sarı bir alevle yanar, su ile şiddetli reaksiyon verir ve havada hızla oksitlenir.

Sodyum da, hafif, yumuşak, gümüşümsü beyaz renkte ve reaktif bir metaldir. Yüksek reaktif özelliğinden dolayı, doğada hiçbir zaman saf halde bulunmaz. Sodyum metali suda yüzer; şiddetli bir şekilde reaksiyona girerek ısı çıkışına, yanıcı hidrojen gazı çıkışına ve kostik (NaOH) çözeltisi oluşumuna yol açar. Çok kolay yükseltgendiği için ametallerin birçoğuyla, özellikle hidrojenle, halojenlerle, kükürtle birleşir. Bileşiklerinde +1 değerlik alır.

SODYUM
Sodyum, vücut sıvılarında en yoğun şekilde bulunan elementtir. Özellikle plazma ve intersellüler sıvıda yüksek oranda bulunur.Tabiatta NaCl halinde yaygın şekilde bulunduğundan; vücut, yemeklere ilave edilen tuzla, sodyum ihtiyacını kolaylıkla karşılar. Tuzun fazlası yine NaCl şeklinde çok büyük ölçüde idrarla, daha az olmak üzere de ter ve gaita ile dışarı atılır. Günlük NaCl ihtiyacı 3 gram civarındadır. Gerçekte normal kimselerde metabolizma için gerekli Na miktarı bir kaç yüz miligramdan ibarettir. Ancak, kan basıncı yüksek olan kimseler de, NaCl alımı yeterince sınırlandırılmalıdır. Bu sınır 1 gram civarındadır. Plazmadaki Na miktarı % 32 miligram kadardır.

Sodyumun Görevleri
Vücut sıvılarında bulunan sodyumun en dikkati çeken görevini, ozmotik basıncın sağlanması teşkil etmektedir. Kanın ve intersitisiyel sıvının normal ozmotik basıncın sağlanması ve korunmasında Na konsantrasyonunun büyük bir önemi vardır.

Sodyum, kan plazması dışında ve tuz halinda bir miktar da kemiklerde yerleşmiş vaziyette bulunur. Gereğinde organizma, kemiklerdeki sodyumdan yararlanabilir. Kan sodyumu düzeyinin ayarlanması, başlıca ACTH hormonunun etkisi altında olur. Kanda Na düzeyinin normalin üzerine çıkmasına “hipernatremi” altına düşmesine ise “hiponatremi” denilir. Yüksek tansiyonluların veya tansiyon eğilimi bulunanların, tuz diyetlerine önem vermeleri gereklidir. NaCl yerine diyette KCl tuzu kullanılmaktadır. KCl tuzunun uzun süre kullanılması da K birikimi yönünden sakıncalı olabilir.

Sodyum, Sodyum nedir, Sodyum ne demek, Sodyum hakkında bilgi, Sodyum ile ilgili bilgi, Periyodik Cetvel, Elementler,

farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim