Hakkında Bilgi

Sudoku Nedir

Sudoku Nedir
Oyun Rakamlarla oynanmaktadır ama matematikle ilgisi yoktur. Toplama veya çarpma bilgisi gerektirmez. Soldan sağa ve yukarıdan aşağıya dokuz kareden oluşan oyun, kendi içinde de dokuzar karelik bölümlere ayrılmıştır. Bu karelere 1'den 9'a kadar rakamlar yerleştiriyorsunuz. Sudoku Japon tipi bulmacadır, harfler yerine rakamlar kullanılarak çözülür.

Bulmacanın zorluk derecesine göre ipuçları verilir. Her sırada ve kendi içinde bölünmüştür ve her dokuz karelik bölümde aynı rakamdan sadece bir tane olabilir. Sudoku uzmanları, oyunun sadece mantık yürüterek oynanacağını, bu yüzden de en çok Avrupa'da özellikle geçen yıl başlayan Sudoku çılgınlığı, Amerika'yı kasıp kavurmaktadır ve oynayan sayısı her geçen gün artmaktadır. Sudoku zekâ gücünü geliştirici entelektüel bir rakam bilmece türü. Otobüste, trende, öğlen aralarında, tenefüslerde rahatlıkla oynanabilecek bir oyun.

Sudoku Nasıl Oynanır
Toplamda 9x9=81 kare olan kümelere 1'den 9'a kadar rakamlar yerleştirilir. Her bir rakam, her bir satırda ve her bir sütunda sadece bir kez kullanılabilir. Her bir rakam, 3x3=9 kareden oluşan bloklarda da sadece bir kez kullanılabilir. Bulmacayı tamamlamak için tabloyu öyle bir şekilde doldurmalısınız ki dokuz kareden oluşan her satır, her sütun ve her blok 1'den 9'a kadar bütün rakamları içersin, hiçbir rakam tekrarlanmasın ve eksik kalmasın. Bazı rakamlar bulmacaya zaten yerleştirilmiş olacaktır. Bu rakamlar ne kadar artarsa bulmaca o kadar kolaylaşır. Bir sudoku bulmacanın çözümü zorluk derecesine göre 20 dakika ile 2 saat arasında değişebilir.


Kaynak: sudoku puzzles net
sudoku, sudoku nedir, sudoku ne demek, sudoku neye denir, sudoku hakkında, sudoku ile ilgili bilgiler, sudoku bilgi, sudoku hakkında bilgi, sudoku ne demektir, sudoku anlamı, sudoku ile ilgili bilgi, sudoku nasıl oynanır, sudoku oyun kuralları, sudoku öğrenme, sudokunun oynanışı, sudoku çözme, sudoku bulmaca, sudoku oyunu, sudoku çöz, sudoku örnek,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim