Hakkında Bilgi

Sünnet Edildikten Sonra Neler Yapılmalı

Sünnet Edildikten Sonra Neler Yapılmalı
Sünnet sırasında yapılan Lokal Anestezik dediğimiz ilaçların etkisi 3-4 saat sonra bitecektir.

Bu dönemden sonra 30 dk sürebilen sünnet ağrısı olabilir.
Bu nedenle sünnetten 1 saat sonra ağrı kesici ilacını veriniz. .İlk günlerde yatarak dinlenmesi gerekmektedir, bu sayede peniste daha az ödem ve şişlik olacaktır.

Enfeksiyonriski olan çocuklara antibiyotik şurup ve pomat önerilir.

Sünnet sonrası ilk günlerde idrar yapımında yanma hissedebilir, daha sonra bu yakınması olmayacaktır.

Sünnet sonrası pansumanı varsa en geç 24 saat sonra tamamen açılırsa, pansuman ağrısı çekmeyecektir.

Pansuman olarak penis etrafına günde 5 kez rıvanol solusyon sürmek yeterlidir. Bunu 7 gün boyunca yapınız. Bitik (sünnet derisinin penis başına yapışması) olan çocuklarda iyileşme daha geç olur. Sünnetten 2 gün sonra sarı renkte sıvı akıntısı 5 gün sonra kabuklanma ve kabukların çatlaması muhtemeldir.

Pansuman Nasıl Yapılır
pansumanın çıkarılması yetkilimiz tarafından evde veya merkezimizde ilk 24 saat içerisinde gerçekleştirilir. Sünnet sargısı çıkarıldıktan sonra bir daha sargı yapılmaz ve aile tarafından rıvanol solusyon günde 5 kez pamuk vs. malzeme kullanmadan sünnet yarasına dökülür. Gerekli durumlarda çocuğun pansuman takibi iyileşme tamamlanıncaya kadar tarafımızdan takip edilir.

Kullanılan iplikler 7-10 gün arasında kendiliğinden eriyerek düşerler.
penis te ilk 3 günde şişme oluşur ve 5 günden sonra şişlik giderek azalır.
Sünnet sonrası penis tamamen açık kalarak üzeri kapatılmamalıdır

Sünnetten 2 gün sonra çocuğa kaynamış ılıtılmış su ile banyo önerilir. Ayrıca kaynamış ılımış suyun içerisinde 20 dakika kadar bekletilmesi şişlik ve hassasiyetin azalmasına yardımcı olur.

Sünnet Sonrası
Penisin alt kısmın yapısı daha farklı olduğundan kabuklanma ve şişlik daha belirgin olur ve toparlanması daha uzun sürer.

Damar bağlaması dediğimiz içte kalan iplikler 3. haftadan sonra , önce ufak şişlikler yaparak 1-2 günde erimeye başlarlar.

bazı çocuklarda İç kısma atılan düğümlerin erimesi nadiren 6 ay a kadar sürebilir. Sünnet sonrası komplikasyonlar, iyileşme süreci bazı çocuklarda farklı olabilir.

Kabuklanma Nedir
Glans(penis in baş kısmı) da yapışıklığı olan çocuklarda yapışık bölgeler sünnet esnasında açıldıktan sonra normal deri renginden daha parlak kırmızı renkte görülür 3-4 günde bazen kabuklanma dediğimiz aşırı yara iyileşmesi oluşturabilir.
Bu durum aileler tarafından iltihaplanma zannedilebilir, fakat bunlar yalnızca iyileşmekte olan yapışıklık yarasının kabuklarıdır.

sünnet sonrası bakım, sünnet sonrası bakım nasıl olmalı, sünnet sonrası bakım nasıl yapılır, sünnet sonrası pansuman yapılması, kabuklanma nedir, sünnet sonrası nelere dikkat edilmeli, sünnet sonrası dikat edilecekler,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim