Hakkında Bilgi

Sushi Nedir

Sushi Nedir?
Sushi dendiğinde genellikle 'yosuna' sarılmış, ortasında çiğ balık ve çeşitli malzemeler olan pirinç ruloları akla gelir. Kaba bir tarifini yaparsak 'pirinç sirkesiyle hazırlanan özel bir sosla marine edimiş haşlanmış pirincin çeşitli malzemelerle ve de ağırlıklı olarak çiğ balık ve deniz ürünleriyle karıştırılıp, çeşitli biçimlerde sunulmasıdır' diyebiliriz. Yosuna sarılarak yapılan sunum şekli en çok rastlanan ve 'maki' olarak bilinen şekli ama bu, onlarca suşi çeşidinden sadece biri.

Sushi son yıllarda tüm dünyada çok popülerleşti. Biz durur muyuz? Bir aralar Çin lokantası furyası yaşamıştık ya şimdi de sosyetenin damak tadı sushiye ayarlanmış vaziyette. Bu durum tabii ki birçok yeni sushi restoranının açılmasına fırsat yarattı. Tanınmış restoranların bir kısmı da menülerine sushi çeşitleri ilave etti. Büyük şehirlerimizde sushi evlere servis yapılır hale de geldi. Ayrıca fabrikasyon olarak günlük hazır sushi paketleri de kimi semtlerdeki iddialı marketlerimizin raflarında bir süredir yer alıyor. Sushi'nin bu kadar popüler olmasında belki de hem damağa hem de göze hitap etmesinin etkisi var ama oldukça yanlış bir tanımlamayla 'sushi eşittir Japon mutfağı' gibi algılanıyor. Böyle bir yaklaşım İtalyan mutfağını sadece 'pizza' olarak görmek gibi olur. Japon mutfağı çok geniş çeşitliliğe ve farklı lezzetlere sahip; kızartmalar, haşlamalar, kebaplar, et, balık, tavuk, çorba, tahıl, sebze yemekleriyle aslında çok zengin. Klasik Japon yemek kültüründe sushi, ana yemekten sonra, tatlıdan önce yenilen bir lezzet keyfidir. Ama bu günlerde tüm dünyada ana yemek haline dönüştü.

Ülkemizde sushi'yi 'hiç sevmem' diyenlerin sevenlerden fazla olduğunu görülüyor. Bunda temel nokta sushi'nin çiğ balıkla özdeşleştirilmesi ve çoğunlukla bir kez bile tadılmadan reddedilmesi. Birçokları için balığın çiğ olarak yenmesi, somon füme, ton ve lakerda dışında kabul edilebilecek bir fikir olarak görülmüyor. Ancak balık ve diğer deniz ürünlerinin sadece çiğ değil, çeşitli şekillerde pişirilmiş halleri de kullanılıyor. Ayrıca omlet, çeşitli sebzeler, peynir, salam, sosis, ton balığı, somon füme gibi pek çok malzeme de başarıyla kullanıldığından seçim şansınız çok bol ve çiğ balık kaygısı aslında yersiz..

Çiğ balığın en has hali ise 'sashimi' olarak karşımıza çıkıyor. Sashimi basitçe 'çiğ' demek ama doğal olarak herkesin anladığı, çiğ yenen balık ve bazı deniz ürünleri. Tabii ki istavrit, izmarit, zargana filan değil; somon, torik, fener, lagos gibi büyük, etli ve filetoya gelebilen balıklar. Diğer deniz ürünleri ise ahtapot, karides, yengeç, ıstakoz, böcek vs. Bunlar da 'sashimi' istediğinizde ince ince dilimlenmiş kılçıksız lop parçalar halinde hoş bir düzenlemeyle önünüze geliyor.Sushi'de en önemli malzeme pirinç. Sushi pirincinin hazırlanması çok kolay olmakla birlikte başarılı sonuç almak için biraz dikkat gerekiyor. Dilerseniz sushi pirincinin tarifini verelim ve bu pirinçle yapabileceklerimizi diğer yazılarımıza bırakalım. Lezzetiniz bol olsun!

sushi, sushi nedir, sushi ne demek, sushi neye denir, sushi hakkında, sushi ile ilgili bilgiler, sushi hakkında bilgi, sushi ne demektir, sushi anlamı, sushi özellikleri, sushi nedir, sushi hakkında kısa bilgi
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim