Hakkında Bilgi

Sıkma Nasıl Yapılır

Sıkma Nasıl Yapılır

Sıkma Malzemeler
Hamur için;
Yarım ekmek(2 bardak su ile ıslatılmış)
1 tatlı Kaşığı kurumaya
Alabildiği kadar un

İç Malzemeler(Peynirli ve patatesli iç);
Kuru Soğan
Peynir
Patates
Maydanoz
Tatlı pul biber, tuz

Sıkma Hazırlanışı
Ekmeği 2 bardak ılık su ile ıslatıyoruz, mayayı katıyoruz.. Un ayarımız ,ekmekli suya katacağımız son derece yumuşak bir hamur kıvamı elde edinceye kadar…Yumuşak, kulak memesi kıvamı…Asla sert bir hamur olmayacak ve tuzu yoğururken ekleyin.Hamuru yoğurduktan sonra 2 saat bekletin.

Hamur mayalanırken iç hazırlayalım;
Patetesli ve peynirli iç için;
Maydanozları ince kıyalım (yarım demet kadar).1,5 adet kuru soğanı 1çay bardağı mısırözü ile ince çintilmiş halde kavuralım.4 patatesi kabuksuz haşlayalım, ezelim. Peyniri(300g) kadar ayrı bir kapta ezelim.

Kavurduğumuz soğanın yarısını peynirli içe yarısını patatesli içe ekleyip, tuz, karabiber, kırmızıbiber ekleyelim her 2 içe, maydanozları da 2ye bölelim, elimizle yoğuralım. Malzemeler birbirine geçmiş olmalı.

Hamurlarımız açmaya başlayalım,cevizden biraz büyük mayalı beze hamurlarımızı,bol unlu zeminde 28cm büyüklüğünde ce 1 mm kalınlığında açalım.Hamur yumuşak olduğu için aralarına bol un koyalım.Krep tavamızı ısıtalım, şişle(yöresel çevirme aleti)ters yüz ederek kurutmadan tüm 28 cmlik yufkaları pişirelim

Önerim tüm hamurun açılıp temiz bir bez üzerine yayılması,çünkü pişirken aynı anda tereyağyufkalara sürülüp sıkmalarımız sıkılacak.

Not:İçiniz yetersiz gelirse,sorun değil,Hamur 1-2 gün buzdolabında saklanabilir.

Afiyet olsun.

Börek Tarifleri, Sıkma Tarifi, Sıkma Tarifleri, Resimli, Usta,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim