Hakkında Bilgi

Tebeşir Nedir

Tebeşir Nedir
1- Tebeşir, Okullarda karatahtalarda yazı yazmak için kullanılan tebeşir çok ince tebeşir tozunun renk maddeleri suda eriyen yapıştırıcılarla karıştırılıp kalıplara dökülmesiyle elde edilir. ABDde içine zehirli olmayan maddeler de karıştırılarak kâğıt kalıplar içine dökülerek elde edilen tozsuz tebeşirler yapılmıştır.

Ülkemizde tozsuz tebeşir ilk defâ 1982 senesinde Türkiye Gazetesi tesislerinde üretilmiş ve “Tozsuz Altın Tebeşirleri” adı verilmiştir.

Bununla berâber tebeşir tozunun ağırlığını arttıran malzemelerin sabun türü maddeler olduğu sanılmaktadır. Metal ve taş üzerine yazı yazmada kullanılan tebeşirlerse sabun balmumu reçine ve lamba karasından yapılır. Tebeşir umûmiyetle silindir biçimindedir. Dört köşe olanları da îmâl edilmektedir.

2- Derin deniz canlıları olan tek hücreli Globugerina (Globijerina)’ların birikimi sonucu oluşur. Saf, yumuşak, kolay dağılabilen bir kalkerdir. Gözenekli olduğu için suyu kolay geçirir.

tebeşir, tebeşir nedir, tebeşir ne demek, tebeşir neye denir, tebeşir hakkında, tebeşir ile ilgili bilgiler, tebeşir bilgi, tebeşir hakkında bilgi, tebeşir ne demektir, tebeşir anlamı, tebeşir ile ilgili bilgi
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim